Kto może skorzystać z pomocy?
- osoba fizyczna, jeżeli:
a) jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
b) jest pełnoletnia,
c) miejsce oznaczone adresem, pod którym wykonuje działalność gospodarczą, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR; - osoba prawna, z wyłączeniem województwa, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR,
- jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, oraz spółka cywilna w której warunki wynikające z programu powinny być spełnione przez wszystkich wspólników tej spółki.
W przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy wykonuje działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, pomoc jest przyznawana, jeżeli podmiot ten prowadzi mikroprzedsiębiorstwo albo małe przedsiębiorstwo (mikro – firma zatrudnia do 10 osób; małe – firma zatrudnia nie więcej jak 50 osób).
Podmiot ubiegający się o jej przyznanie wykonuje działalność gospodarczą, tj w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz nadal wykonuje tę działalność;
Podmiotowi ubiegającemu się o jej przyznanie nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w zakresie podejmowania działalności gospodarczej albo upłynęło co najmniej 2 lata od dnia przyznania temu podmiotowi pomocy na operację w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
Podmiotowi ubiegającemu się o jej przyznanie nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w zakresie tworzenia lub rozwoju inkubatorów przetwórstwa lokalnego produktów rolnych będących przedsiębiorstwami spożywczymi lub w ramach poddziałania wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, w przypadku ubiegania się o przyznanie tej pomocy przez podmiot, który wykonuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów.
Numer identyfikacyjny
Wnioskodawca musi posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pomocy (z wnioskiem należy wystąpić do ARiMR Kraków - więcej na temat numeru identyfikacyjnego znajdziesz w zakładce: Baza wiedzy Beneficjenta).
Intensywność pomocy:
- Poziom wsparcia – do 70% kosztów kwalifikowanych
- Wysokość wsparcia – do 300 tysięcy złotych
Operacja zakłada:
- utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy na każde 100 tys. zł przyznanej pomocy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i jest to uzasadnione zakresem realizacji operacji, a osoba, dla której zostanie utworzone to miejsce pracy, zostanie zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę,
- utrzymanie miejsca pracy przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.
Pomoc jest przyznawana w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się:
- koszty ogólne,
- zakup robót budowlanych lub usług,
- zakup lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych,
- najemlub dzierżawa maszyn, wyposażenia lub nieruchomości,
- zakup nowych maszyn lub wyposażenia,
- zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą,
- zakup rzeczy innych niż wymienione w pkt. 5 i 6, w tym materiałów,
- podatek od towarów i usług (VAT), którego nie można odzyskać na mocy prawodawstwa krajowego VAT ( zg.z art.69 ust.3 lit.c rozporządzenia 1303/2013).
Koszty kwalifikowalne podlegają refundacji jeżeli zostały:
- poniesione
a) od dnia, w którym została zawarta umowa, w przypadku kosztów ogólnych od dnia 01.01.2014 r.,
b) zgodnie z przepisami zamówień publicznych, a gdy te przepisy nie mają zastosowania - w wyniku wyboru przez beneficjenta wykonawców poszczególnych zadań ujętych w
zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji z zachowaniem konkurencyjnego trybu ich wyboru określonego w umowie,
c) w formie rozliczenia pieniężnego, w przypadku transakcji, której wartość przekracza 1 000,00 zł w formie rozliczenia bezgotówkowego. - uwzględnione w oddzielnym systemie rachunkowości albo do ich identyfikacji wykorzystano odpowiedni kod rachunkowy dla wszystkich transakcji związanych z operacją.
Wypłaty środków z tytułu pomocy dokonuje się niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o płatność (WOP), w terminie 3 m-cy od dnia złożenia wniosku o płatność.
Nie będzie można ubiegać się o przyznanie pomocy na działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako:
- działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach,
- górnictwo i wydobycie,
- działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobycie,
- przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków,
- wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej,
- produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych,
- produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych,
- produkcja metali,
- produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep,
- transport lotniczy i kolejowy,
- gospodarka magazynowa.
Powyższe operacje wpisują się w następujące cele określone w LSR:
Cel ogólny 1. Wzrost konkurencyjności gospodarczej obszaru LGD
Cel szczegółowy 1.1 Rozwój przedsiębiorczości na terenie LGD do 2023
Przedsięwzięcie 1.1.1 Rozwój przedsiębiorczości w Jurajskiej Krainie
Jeżeli jesteś zainteresowany(a) pozyskaniem w/w środków przeczytaj również informacje zawarte w zakładce PROW 2014-2020, a w szczególności:
- Harmonogram naborów
- Baza wiedzy Beneficjenta
- Szkolenia i doradztwo
- Dokumenty do pobrania
- Kryteria wyboru operacji
- Zasady konkurencyjności