Architektura drewniana jest najstarszą formą architektoniczną stosowaną przed początkiem Państwa Polskiego. Do najstarszych zachowanych zabytków architektury drewnianej w Polsce należą obiekty wzniesione w średniowieczu. Są to głównie świątynie i cerkwie, z których najstarsze do dziś zachowane świątynie wzniesiono w XV wieku.
Na obszarze Lokalnej Grupy Działania "Jurajska Kraina" zlokalizowanych jest kilka obiektów o konstrukcji drewnianej, które warto zobaczyć. Niektóre z nich wchodzą w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Ostańce - wzniesienia powstałe w wyniku procesów wietrzenia i erozji, a także denudacji terenów przyległych, co powoduje odsłonięcie i pozostawienie ostańca. Ostańce występują jako wyizolowane formy terenu, często o stromych, skalistych stokach, stanowiące pozostałość większego masywu skalnego.
Zachodni obszar Lokalnej Grupy Działania "Jurajska Kraina", a przede wszystkim tereny gmin Jerzmanowice-Przeginia i Skała obfitują w te fantazyjne formy terenu, które górują nad rozległymi równinami i głęboko wciętymi dolinami. Stanowią nie lada atrakcję dla uprawiających wspinaczkę skałkową, jak również dla turystów licznie odwiedzających teren "Jurajskiej Krainy".