Na obszarze LGD „Jurajska Kraina” znajdują się dwa obiekty wchodzące w skład znanego w całej Polsce Szlaku Orlich Gniazd. Jest to szlak przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Ma ponad 160 km długości, a na jego trasie znajdują się ruiny zamków i warowni, które zwie się Orlimi Gniazdami. Ta poetycka nazwa związana jest z tym, że wchodzące w skład szlaku obiekty usytuowane są na skałach, których wysokość sięga nawet 30 metrów. Budowle powstały za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, tworząc część ówczesnego systemu obronnego państwa. Szlak Orlich Gniazd tworzy w sumie kilkanaście obiektów. Jak wspomnieliśmy, w obrębie LGD znajdują się dwa z nich: zamek w Pieskowej skale i zamek w Ojcowie. Warto wspomnieć, że szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i co ciekawe, widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych.
Zamek w Pieskowej Skale – powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego, by szybko przejść we władanie możnego rodu Szafrańców. W ich rękach pozostawał do roku 1608. W tym czasie właściciele dokonali jego rozbudowy, a w XVI wieku przebudowali go na wzór wawelski, tworząc renesansową rezydencję obronną. Kolejny właściciel, Michał Zebrzydowski, ok. 1650 roku umocnił zamek bastionami. W XVII wieku zamek zniszczyli Szwedzi, ale szybko doczekał się odbudowy za sprawą kolejnych właścicieli – rodu Wielopolskich. W 1718 roku zamek uległ poważnemu pożarowi, ale kilkadziesiąt lat później, dzięki Hieronimowi Wielopolskiemu, znów odzyskał swoją świetność. W latach 40. XIX wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Mieroszewskich. Wkrótce dotknęły go kolejne dwa poważne pożary. Żmudna i kosztowana odbudowa przywróciła na szczęście stan zamku z czasów, kiedy władali nim Wielopolscy. Od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej zamek jeszcze trzykrotnie zmieniał właścicieli. Od początku XX wieku użytkowany był jako dom letniskowy. Po II wojnie światowej obiekt został poddany gruntownym zabiegom konserwatorskim, które przywróciły mu dawną świetność. Obecnie stanowi on Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu i w stylowych wnętrzach prezentuje bogatą kolekcję sztuki z różnych epok – w tym cenne rzeźby z okresu średniowiecza. Zamek w Pieskowej Skale uważany jest za najpiękniejszy obiekt na Szlaku Orlich Gniazd. Uwieczniony został w wielu polskich filmach.
Według legendy nazwa zamku związana jest z postacią niejakiej Doroty z Toporzyków, która wbrew swej woli została wydana za starszego mężczyznę z rodu Szafrańców. Dziewczyna kochała się w młodym rycerzu, z którym wkrótce przyłapano ją na zdradzie. Małżonek wydał okrutny wyrok. Młodzieńca kazał rozszarpać końmi, a niewierną żonę wtrącił do lochu w baszcie zamkowej, skazując ją na śmierć głodową. Dziewczyna przeżyła jednak swego męża dzięki pomocy wiernego psa, który przez szczelinę w murze dzielił się z nią swym psim jedzeniem. Po śmierci męża wyszła na wolność i nazwała zamek Pieskową Skałą na cześć oddanego czworonoga.
Zamek w Ojcowie – wzniesiony został w II poł. XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego jako ważne ogniwo w łańcuchu obronnym. Król nazwał zamek „Ociec u Skały”, na pamiątkę tułaczki swego ojca – króla Władysława Łokietka. Od XIV do XVIII wieku zamek był siedzibą starostwa. W 1787 roku gościł w nim król Stanisław August Poniatowski. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek stopniowo pustoszał i popadał w ruinę. Do dzisiaj zachowały się resztki murów obronnych, wieża i brama wjazdowa. Z udostępnionych do zwiedzania ruin można obejrzeć panoramę Doliny Prądnika. W wieży urządzono ekspozycję poświęconą historii zamku.
Galeria - Na szlaku Orlich Gniazd