Osobliwością Doliny Prądnika jest duża liczba młynów wodnych, usytuowanych nad nurtem strumienia. Już tylko na obszarze LGD „Jurajska Kraina” jest ich kilkanaście – w tym kilka zabytkowych. Za najstarszy i najcenniejszy uważa się młyn i tartak Boronia w Grodzisku (poł. XIX w.). Przypuszcza się, iż młyn istniał w tym miejscu już w XV stuleciu. Z XIX wieku pochodzi także sześć innych młynów: Betlejemka w Ojcowie, Bosaka w Ojcowie, Katarzyńskich w Grodzisku (czynny), Krzemienia w Pieskowej Skale (czynny), Natkańca w Pieskowej Skale oraz dwa młyny Tarnówki w Grodzisku (z czego jeden czynny). Z początku XX wieku pochodzą trzy młyny w Woli Kalinowskiej. Jeden z nich jest wciąż czynny. Warto tu też wspomnieć o zabytkowym młynie wodnym w Kacicach – w gminie Słomniki.
Młyn w Kacicach – to zabytek techniki wybudowany na początku XX wieku jako wodny (pierwotnie z napędem na koło wodne, potem turbinę pionową Francisa), następnie wodno-elektryczny. Wejście do młyna ulokowane zostało na froncie – centralnie. Nad nim znajduje się otwór do spustu worków z mąką z pomostem spustowym podwieszonym na linach. Przy wejściu widoczny jest napis upamiętniający powódź z 1937 roku. Obok, w osobnym budynku, znajduje się turbinownia drewniana o konstrukcji słupowej.
Młyn i tartak Boronia w Grodzisku – położony jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Domniemane istnienie młyna w tym miejscu przypada na wiek XV. Istniejący dziś zespół z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym pochodzi z połowy wieku XIX. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze.” Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i pod nazwa osada młynarska Boroniówka zaprasza do zwiedzania.
Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.
Galeria - W dolinie młynów