Na liczne wapienne ostańce łatwo natrafić również poza obszarem Ojcowskiego Parku Narodowego. Szczególnie często występują one w gminach: Skała, Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia. W ostatniej z wymienionych gmin nietrudno spotkać amatorów turystyki wspinaczkowej. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego uprawianie wspinaczki skałkowej jest zabronione, ale już poza obszarem Parku takie zakazy nie obowiązują.
Szczególne nagromadzenie ostańców nadających się do uprawiania tego wymagającego sportu znajduje się w samych Jerzmanowicach. Miejscowość słynie też z tego, że na jej terenie znajduje się najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Chodzi o Skałę 502, zwaną też Grodziskiem. Na uwagę zasługuje ponadto jerzmanowicki kompleks ostańców Słoneczne Skały, a także Skała Brodło w Szklarach.
Opisy wybranych Ostańców
Ostry Kamień – (Kapucyn) – skała znajdująca się nieopodal Skały 502 – po jej północnej stronie. Jest niewiele niższa od opisywanej wyżej rekordzistki. Z wierzchołka Wzgórza 502 można się jej doskonale przyjrzeć. Obydwie skały znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i mają status pomników przyrody. Wraz z kilkoma innymi skałami (m.in. Wielką Skałą i Skałą Łaziska) należą do kompleksu Ostańców Jerzmanowickich.
Skała 502 – (Grodzisko, Wzgórze Skałka, Wzgórze 502) – jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w Jerzmanowicach, w odległości ok. 1 km na południe od drogi krajowej nr 94. Skałę łatwo rozpoznać, ponieważ na jej wierzchołku znajduje się betonowy słup – polski znak topograficzny. Dawne pomiary geodezyjne określiły wysokość skały na 502 m n.p.m., stąd jej nazwa. Według ostatnich pomiarów wysokość skały wynosi 513 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej. Z jej wierzchołka roztaczają się rozległe panoramy. Od strony wschodniej wejście na skałę jest stosunkowo łatwe. Strome ściany północno-zachodnie są miejscem uprawiania wspinaczki skałkowej.
Słoneczne Skały – grupa kilku ostańców usytuowana w Jerzmanowicach, około 2,5 km od trasy nr 94 Kraków-Olkusz, przy lokalnej drodze prowadzącej do Szklar. Słoneczne Skały rozrzucone są na niewielkim wzgórzu i prezentują się niezwykle malowniczo. Wytyczono na nich kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Jest to wyjątkowo popularne miejsce wśród amatorów wspinaczki skałkowej.
Skała Brodło – zlokalizowana jest we wschodnim zboczu środkowej części Doliny Szklarki w Szklarach. Prezentuje się bardzo okazale. Ma 43 metry wysokości i jest jednym z punktów Małopolskiego Szlaku Geoturystycznego. U stóp skały posadowiony jest kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego. Na jej wierzchołku spoczywa duży metalowy krzyż.
Galeria - Wspinaczka skałkowa
***
W ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestucjąca w obszary wiejskie" PROW 2007-2013 powstały:
PUBLIKACJE INFORMACYJNE
PROMUJĄCE TURYSTYKĘ WSPINACZKOWĄ W JURAJSKIEJ KRAINIE
Skałoplany dostępne w załącznikach powstały w ramach działania którego Beneficjentem jest WSPINKA.ORG