ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Wina i winnice

.

winnicejura

CZERWONE, BIAŁE, WYTRAWNE, SŁODKIE TAKIE WINA MAMY!!!

Na naszym terenie znajduje się kilka winnic. Specyficzny mikroklimat i położenie geograficzne sprzyjają uprawie winorośli. Niektóre winnice znajdują się na „małopolskim szlaku winnym” ponadto w swojej ofercie mają zwiedzanie winnicy połączoną z degustacją wina. Tutejsze wina cieszą się ogromnym zainteresowaniem a potwierdzeniem są nagrody i wyróżnienia na polskich i międzynarodowych konkursach winiarskich.


WINNICA KROKOSZÓWKA

Winnica Krokoszówka Górska została założona w 2005 roku, w niewielkiej miejscowości – Smardzowice, w bliskim sąsiedztwie Ojcowa w Małopolsce. Siedlisko winnicy jest bardzo korzystne. Wszędzie są łagodne stoki oraz doskonała gleba, a bliskość Jury Krakowsko – Częstochowskiej sprawia, że krzewy winorośli rosną bezpośrednio na skałach wapiennych. Specyficzny mikroklimat okolicy wpływa korzystnie na jakość i aromat winogron. W winnicy produkowane są wina białe jak i czerwone. Wśród nich są m.in. wina czerwone Leon, Marszałek, Cuvee Leon Marszałek a także białe Cuvee Seyval Blanc, Jutrzenka i Kristaly. Zbierają one bardzo pozytywne opinie gości odwiedzających naszą winnicę. Niektóre z nich zostały nawet docenione na polskich i międzynarodowych konkursach winiarskich, w szczególności czerwone wino Leon (za rocznik 2012 i 2014), które zdobył już kilka medali. Oferujemy również możliwość zwiedzania winnicy połączoną z degustacją wina. Marek Górski.

Smardzowice 106, 32-077 Smardzowice
tel.: (+48) 501-210-873
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.krokoszowka-gorska.pl


WINNICA KRESY

Pierwsze nasadzenia w winnicy „Kresy” miały miejsce w kwietniu 2007 roku. Później, sukcesywnie odmiany, które nie sprawdziły się w tym trudnym klimacie ( 413 m n. p. m) były usuwane i zastępowane bardziej odpornymi. W tej chwili uprawiamy cztery główne odmiany : Solaris, Regent, Rondo i Cabernet Cortis, a w mniejszej ilości: Seyval Blanc, Marechal Foch i Leon Millot, na powierzchni 34 arów. Winnica położona jest w miejscowości Stoki, przysiółku Kresy, pomiędzy Cianowicami Rzeplinem i Skałą na Jurze krakowsko-częstochowskiej , w odległości 20 km od Krakowa. Jestem na razie na początku drogi do spełnienia marzeń o spokojnym, acz pracowitym życiu w kontakcie z naturą i ludźmi, którzy tak jak ja odnajdują w winie nie tylko alkohol, ale magiczną moc nieprzewidywalnej natury, od której nieodmiennie zależy co ostatecznie znajdzie się w kieliszku. Zbieranie doświadczeń, popełnianie i naprawianie błędów związanych z uprawą i winifikacją, zajęło mi do tej pory 9 lat i nadal trwa. Dopiero od czterech lat wino, które udało mi się do tej pory zrobić nadaje się do picia. Potwierdzają to pozytywne i bardzo miłe opinie ludzi z tzw. „branży”, jak i (co jeszcze milsze), osób czasem przypadkowych i nie znanych. Te wina to: Solaris z rocznika 2011 i rocznika 2012 (brązowy medal Targów Enoexpo 2013) oraz Rondo Rose 2011 (srebrny medal Targów Enoexpo 2012), Rondo Klaret 2012 (srebrny medal Targów Enoexpo 2013), Rondo Rose 2013 (srebrny medal Targów Enoexpo 2014), Regent Rose 2013 (srebrny medal na konkursie winiarskim Grand Prix Vinex 2015 w Brnie). W bieżącym roku (2015), winnica została powiększona do powierzchni 1,5 ha, trwają również prace wykończeniowe budynku przetwórni z salą degustacyjną i niewielkiego pensjonatu. W roku 2017 zostanie dosadzona dalsza część winnicy o powierzchni ok. 1,5 ha. Mam nadzieję, że już w przyszłym, 2016 roku, będę wreszcie miał możliwość gościć Państwa w gospodarstwie winiarskim winnicy Kresy, wspólnie z Wami degustować i opowiadać Wam o moim winie. Robert Zięba.

Stoki Kresy 35, 32-043 Skała
tel.: (+48) 602-611-761
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


WINNICA AMONIT 

Marcin Niemiec zaczął swoją przygodę z winoroślą w 2008 roku, gdy posadził koło domu kilka rzędów winorośli. Dziś plantacja ta zajmuje 45 arów. Winnica Amonit położona jest w miejscowości Cianowice koło Skały, na dobrze nasłonecznionym, południowym zboczu, opadającym łagodnie w stronę doliny Korzkiewki. Występuje tu typowa dla regionu wapienna gleba rędzina, składająca się z okruchów skalnych i glin. W nasadzeniach dominują trzy odmiany: johanniter i solaris na wina białe oraz regent na wina czerwone (na próbę posadzono także około 20 innych szczepów). Wina z winnicy Amonit były prezentowane na wielu degustacjach i spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Szczególnie dobrze udają się tu wina białe. W najbliższych latach planowane jest powiększenie winnicy, a także rejestracja komercyjnej produkcji. Wina będą sprzedawane na miejscu, a także w wybranych restauracjach i specjalistycznych sklepach winiarskich.

Al. Parkowa 41, 32-043 Cianowice
tel.: (+48) 508-330-014
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.winnicaamonit.pl


WINNICA SŁOŃCE I WIATR

Winnica SŁOŃCE I WIATR to blisko dwa hektary uprawy winorośli, na którą składają się trzy oddzielne parcele usytuowane kilkanaście kilometrów na pn-wsch od Krakowa. Najstarsza z nich, położona w Smardzowicach, granicząca z Ojcowskim Parkiem Narodowym została założona w 2011 r. Na powierzchni ok. 40 arów uprawiane są odmiany Solaris i Seyval Blanc na wina białe oraz Rondo, Regent i Leon Millot na czerwone. Wiosną 2014 roku obsadzono winoroślą kolejne dwie działki, w Szczodrkowicach i Iwanowicach, łącznie 1,5 ha powierzchni. Rosną na nich: Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Cabernet Cantor i Cabernet Cortis na wina czerwone, a z odmian białych Solaris i Seyval Blanc. W roku 2015 zarejestrowaliśmy się jako producent wina, a na degustację bądź zakup naszego wina zapraszamy od kwietnia 2016 roku. Kasia Fluder.

Świńczów 69, 32-043 Skała
tel.: (+48) 882-729-486
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.slonceiwiatr.pl


WINNICA GOJA 

Ojcowski Park Narodowy to niepowtarzalne miejsce. Właśnie z nim graniczy nasza Winnica Goja, która położona jest w Smardzowicach. Tylko o 15 km oddalony jest Kraków, a Ojców o kilkadziesiąt minut piechotą. Właściciele Maria i Wiesław Gój mieszkają w Burowie koło Balic. Siedlisko winnicy położone jest na wysokości od 380-400 m n.p.m. a uprawa zajmuje ok. 1 ha powierzchni. Poniżej winnicy rozłożyła się wspaniała Dolina Prądnika. Z kolei na południe rozpościera się niezwykły widok na pasmo Babiej Góry i Tatr, które są widoczne przy dobrej pogodzie. Nasze główne odmiany na wino czerwone to Leon Millot i Marechel Foch, oraz Regent będący odmianą dobrze się sprawdzającą w polskim klimacie. Na wino białe przeznaczone są Seyval Blanc i obiecująca odmiana Solaris. Wina wyrabiane są z największą starannością w tradycyjny naturalny sposób. Prowadzimy także własną szkółkę winorośli gdzie produkujemy goło korzeniowe sadzonki winogron. Wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda i rośnie winnica w Polsce oraz jak smakuje polskie wino, zapraszamy do zwiedzania winnicy połączonej z degustacją naszych win. Opowiemy o uprawie winorośli w naszych warunkach klimatycznych oraz o powstawaniu wina. Zapraszamy na ciekawą wycieczkę do świata winorośli i wina. Wiesław Gój.

Burów 98, 32-083 Balice (winnica mieści się w Smardzowicach, gmina Skała)
tel.: (+48 12) 285-52-70, (+48) 501-210-397
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.winnicagoja.pl


logo winnyszlakmalopolska

Szlak Winny w Małopolsce – szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu – odradzająca się tradycja uprawy winorośli w Małopolsce. Główną ideą Szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnych, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

W ramach projektu zostały zinwentaryzowane winnice w Małopolsce, a następnie połączono je w pięknie brzmiący Małopolski Szlak Winny. Wytypowanie winnic i atrakcji do Szlaku było możliwe dzięki nawiązanej współpracy Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która podjęła się wyzwania, z profesjonalistami z enoturystyki. Na początek wytypowano 15 winnic położonych w różnych częściach Małopolski, w drugim roku przyłączono 5 kolejnych.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego organizowane są Dni Otwartych Winnic. Dla wszystkich uczestników czeka nie lada gratka – prelekcja, którą poprowadzi Pan Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic. To on opowiada wszystkim odwiedzającym o nowopowstałym szlaku wina w Małopolsce i zabiera w podróż po małopolskich winnicach. On jest również autorem wszystkich tekstów opisujących ofertę winnic na Małopolskim Szlaku Winnym.

Na szlaku winnym w Małopolsce znajdują się następujące winnice: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Hybrydium (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skaly), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołow k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik), Winnica Gaj (Mogilany), Winnica DoSłońce (Racławice), Winnica Chodorowa (Chodorowa), Winnica Piwnice Antoniego (Wola Lubecka), Winnica Rodziny Steców (Tuchów).

Małopolski Szlak Winny czerpie z tradycji Małopolskiej Ścieżki Winnej, która powstała podczas realizacji projektu "Winnice Małopolski II" w 2006 roku, realizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Polski Instytut Winorośli i Wina.

Kategoria: