WONIEJĄCA RÓŻA!!!
Czosnek to jeden z kluczowych produktów naszego regionu. W wielu obszarach Polski słynie on z doskonałej jakości, a tradycje jego uprawy można znaleźć już w Pamiętnikach Chryzostoma Paska. Początki historii upraw czosnku na terenie gminy Słomniki są tak odległe, że nawet najstarsi plantatorzy nie pamiętają kiedy i jak się to zaczęło. Jest to niesamowite warzywo można go spotkać w różnych postaciach, jako lek, przyprawa, składnik nalewki lub główny składnik potrawy. Na terenie gmin Słomniki i Radziemice uprawia się znaczne ilości czosnku. O tym regionie śmiało można powiedzieć, że jest polskim zagłębiem czosnkowym.Na terenie gmin Słomniki, Radziemice i Koniusza czosnek uprawiany jest na blisko 700 hektarach. To jedna czwarta powierzchni upraw tego warzywa w Polsce.
STOWARZYSZENIE CZOSNEK GALICYJSKI
Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski jest to inicjatywa producentów czosnku, dystrybutorów warzyw oraz hodowców, która powstała w celu wypromowania czosnku, a w szczególności zarejestrowania nazwy „czosnek galicyjski” jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Stowarzyszenie liczy 81 członków. Zdecydowaną większość stanowią producenci, wspierani przez dystrybutorów warzyw i hodowcę. Siedziba Stowarzyszenia to miejscowość Prandocin Iły, skąd pochodzą pierwsze wzmianki o produkcji czosnku.
Woniejąca róża jak zabawnie niektórzy nazywają czosnek zyskała na całym świecie wielu wielbicieli, którzy w regionach produkcji tego warzywa organizują uroczystości na jego cześć. Najbardziej znane w świecie są obchody czosnkowych żniw w Kalifornii w miasteczku Gilroy okrzykniętym światową stolicą czosnku. Polskim odpowiednikiem święta czosnkowych żniw jest Małopolskie Święto Czosnku organizowane na przełomie lipca i sierpnia przez dwie gminy Słomniki i Radziemice.
W Prandocinie od 2007 roku pojawiają się liczni wystawcy, producenci czosnku, producenci maszyn rolniczych i agencje rolnicze. Są także obecni ludowi twórcy, którzy prezentują wyroby rękodzieła artystycznego. Największe emocje wzbudzają pięknie udekorowane stoiska kół gospodyń wypełnione po brzegi pachnącymi czosnkiem potrawami. W 2011 roku koła gospodyń pod kierownictwem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury wydały książkę kucharską pt. „Kuchnia pachnąca czosnkiem, potrawy regionalne ziemi słomnickiej”. Receptury na nalewkę czosnkową, żeberka w sosie czosnkowym, bigos z jabłek czy czosnek w czekoladzie zachwyciły wielu smakoszy, którzy coraz liczniej przybywają na te czosnkowe dożynki. Dni czosnku stanowią okazję do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy rolniczej, a przede wszystkim dobrej zabawy i ciągłego odkrywania nowych właściwości tej niezwykłej rośliny.