ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - II Festiwal Kazimierzowski w Słomnikach

.

21 czerwca słomnicki Rynek, za sprawą Centrum Kultury oraz Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar”, zamienił się w średniowieczy gród. Festiwal Kazimierzowski rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 15.00 korowodem z rycerską drużyną na czele. Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Burmistrza Pawła Knafla i wybiciu pierwszej, kazimierzowskiej monety, rozpoczęły się warsztaty, pokazy rzemiosł średniowiecznych, koncerty zespołu wykonującego utwory na średniowiecznych instrumentach, prezentacje dawnych tańców i walki rycerskie, które trwały nieprzerwanie do późnych godzin wieczornych.

Uczestnicy festiwalu mogli obserwować życie w średniowiecznym obozowisku, u mincerza wybić pamiątkową monetę, odwiedzić zbrojownię i przymierzyć elementy rycerskiego wyposażenia, spróbować wypiekanych na palenisku podpłomyków z miodem. Pyszności, sporządzone według średniowiecznych receptur, przygotowały Wesołe Kumoszki z Granowa (czyli utalentowane kulinarnie panie z KGW z Prandocina Wysiołka). Ich kuchnia przypadła wszystkim tak bardzo do gustu, że kilka godzin po otwarciu „Karczmy Wesołych Kumoszek” na stołach nie pozostało zbyt wiele potraw. Późnym wieczorem Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar” przygotowała rekonstrukcję obrzędowości dawnych Słowian. Poprowadził ją, wokół rozpalonego ogniska, Jago – kapłan rodem ze „Starej Baśni”.

W czasie, gdy Rynek trwał w ściśle średniowiecznym klimacie pod Centrum Kultury panowała anielska aura. Przed godziną 16.00 artyści Ceramiki bez Granic ułożyli piec węgierski, w którym przez kolejne dni wypalaliśmy rzeźbę Anioła. Ogień w piecu rozpalił Marszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz Burmistrz Paweł Knafel. Następnie odsłoniliśmy anielskie panneau na wieży Centrum Kultury, a z okna MGCK uleciały białe, anielskie pióra. Tematyka anielska przeważała również na wystawie w Muzeum Ziemi Słomnickiej, w czasie której można było podziwiać ceramiczne anioły- to nawiązanie do naszego herbu z Archaniołem Michałem. Część prac zaprezentowanych na wystawie stanowiły rzeźby wykonane przez uczestników warsztatów ceramicznych, jakie Ceramika bez Granic prowadziła w Centrum Kultury.

Na zakończenie II Festiwalu Kazimierzowskiego wieczorem pod Centrum Kultury, w spektaklu plenerowym „Serce Don Juana”, wystąpiła grupa artystyczna Scena Kalejdoskop. W sztuce wystąpili aktorzy na szczudłach ubrani w symboliczne, epokowe kostiumy teatralne. Ich grze towarzyszyły efekty pirotechniczne i świetlne razem z piękną, klasyczną muzyką.

Galeria - II Festiwal Kazimierzowski w Słomnikach (fot. Centrum Kultury w Słomnikach)