ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Średniowieczny Jarmark Skalski 2017

.

relacja sredniowiecznyjarmarkskalski2017W niedzielne popołudnie, 4 czerwca 2017 roku odbył się Średniowieczny Jarmark Skalski Sołectw, Gospodyń i Gospodarzy z Lokalną Grupą Działania „Jurajska Kraina”. W tym roku Jarmark był wyjątkowy! – bowiem wpisywał się w trzydniowe uroczystości związane z obchodami 750 rocznicy lokacji miasta Skała. Całe przedsięwzięcie odbyło się w plenerze przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Skale.

W ramach promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina zorganizowała konkurs pn. „Odkrywamy Średniowieczną Skałę” skierowany do społeczności gminy Skała. W zmaganiach konkursowych wzięło udział siedem Drużyn z poszczególnych sołectw:

  • Koło Gospodyń Wiejskich ze Skały,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Przybysławic,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Maszyc,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeplina,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Minogi
  • oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Skale

Komisja Konkursowa, której przewodniczył pan Tadeusz Nabagło, Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, a zarazem członek LGD „Jurajska Kraina” wspólnie z Prezes Zarządu LGD Dorotą Buczek i specjalistą ds. aktywizacji i promocji w Biurze LGD Izabelą Jędrzejek dokonali oceny wszystkich stoisk.

Brano pod uwagę:

  • wygląd stoiska m.in. materiał wykorzystany do dekoracji stoiska,
  • sposób prezentacji uczestników,
  • pracochłonność i różnorodność potraw w tym wygląd, smak i zapach,
  • oryginalność produktów, jako element dziedzictwa kulturowego,
  • spójność wszystkich elementów m.in. walory estetyczne, kompozycję, oryginalność.

Oglądając, rozkoszując się zapachami, jakie unosiły nad stoiskami oraz smakując wyśmienitych tradycyjnych potraw, chwilami można było poczuć się jak na prawdziwym średniowiecznym jarmarku, gdzie gwaro i smacznie jak na królewskim przyjęciu. Komisja Konkursowa miała bardzo trudne zadanie, aby wskazać najlepsze stoisko, gdyż wszystkie prezentowały bardzo wysoki poziom i na każdym można było znaleźć elementy dziedzictwa, które wpisywały się w tematykę konkursową. Wszystkie stoiska były przemyślane, a wystawcy włożyli w nie wiele czasu i wysiłku wykorzystując przy ich tworzeniu przede wszystkim tradycyjne materiały.

Uznano, iż najlepsze stoisko przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skały pod szyldem „Chata naszych dziadków”. Panie z Koła Gospodyń w Skale pod przewodnictwem pani Danuty Trzcionki zaprezentowały szereg tradycyjnych potraw – odtworzyły chleb tzw. tatarczuch, podały kluski łojowe na rosole zwane „łojokami”, staropolskie gołąbki i inne przysmaki lokalne. Prócz potraw, panie ubrane w strój krakowski na swoim stoisku prezentowały szereg tradycyjnych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Znaleźć można było maselniczkę, tarkę, stołek do sera, cepy, kopoce, lniane obrusy, serwety i wiele innych. Za zajęcie pierwszego miejsca, Przewodnicząca KGW w Skale odebrała z rąk Prezesa Zarządu LGD Doroty Buczek i Dyrektora Biura LGD Piotra Foszcz – Bon upominkowy o wartości 1000 złotych ufundowany przez LGD „Jurajska Kraina”, który Koło będzie mogło zrealizować w sklepie ze sprzętem AGD w Skale.

Pozostałym drużynom również należy się słowo uznania i szczere gratulacje za zaangażowanie. Na stoisku KGW Nowa Wieś wyśmienite potrawy podawały Panie stylizowane na średniowieczne panny. Można było posmakować tradycyjnego masła, ciasta drożdżowego, podpłomyków czy rybnych babeczek. Stoisko KGW Przybysławice witało ciastem na kwaśnym mleku, pierożkami, bimbołkami, garusem, ale także wędzonym pstrągiem z okolicznych stawów. Natomiast gwarno i śpiewnie prezentowało się stoisko KGW Maszyce, gdzie Przewodniczący Komisji Konkursowej miał okazję sprawdzić przy pomocy średniowiecznego opisu zachowań, czy koleżanki z jury to współczesne czarownice. Panie raczyły gości nie tylko śpiewem, ale też moskalami, kaszą ze skwarkami, buchtą, smalcem, chlebem na zakwasie i domowymi sokami. KGW Rzeplin – Panie w oryginalnych strojach i czerwonych koralach, które przykuwały wzrok przechodniów częstowały kluskami prażonymi, podpłomykami na sodzie, jajkami przepiórczymi, żurkiem z pęczakiem czy też pieczoną gęsią. Na stoisku KGW Minoga prócz tradycyjnego wystroju nawiązującego do tematyki jarmarku, posmakować można było klusek palonych, podpłomyków na sodzie, mleka prosto od krowy i wielu innych lokalnych specjałów. W konkursie wzięło również udział Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Skale. Członkowie stowarzyszenia przygotowali szereg tradycyjnych przekąsek na słono i słodko. Można było spróbować domowych ogórków kiszonych, zasmażanej kapusty, chleba ze smalcem, jabłecznika czy ciasta drożdżowego.
Wszyscy uczestnicy Konkursu za udział w Jarmarku Skalskim otrzymali Dyplomy oraz Upominki, które ufundowała LGD „Jurajska Kraina”.

Podczas jarmarku swoje stoisko przygotowała również LGD Jurajska Kraina. Stanowisko zaopatrzone w materiały promocyjno-informacyjne i gadżety cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pracownicy Biura przez cały czas trwania jarmarku prowadzili doradztwo i udzieli informacji na tematy związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych, tym samym aktywizując lokalną społeczność i promując Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Średniowieczny Jarmark Skalski odwiedziła także pani Poseł na Sejm RP Elżbieta Duda, która ufundowała dodatkową nagrodę za najlepszą potrawę przygotowaną przez gospodynie i gospodarzy z gminy Skała. Zestaw porcelanowych filiżanek trafił do Koła Gospodyń w Skale za potrawę „łojoki” z rosołem, oraz do Koła Gospodyń z Przybysławic za swojską polewkę. Prócz tego, pani Poseł wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za udział w jarmarku, gratulując i dziękując za zaangażowanie i promocję lokalnego dziedzictwa.

 Fotogaleria z wydarzenia