Już wkrótce 21.06.2015 roku (niedziela) w ramach Dni Słomnik odbędzie się II Festiwal Kazimierzowski w Słomnikach. Podczas którego przeniesiemy się w czasy króla Kazimierza Wielkiego. Jakie czekają nas atrakcje? Poznamy życie w średniowiecznym grodzie. W pierwszym obozowisku staną dwa mniejsze namioty i duży namiot książęcy. Wewnątrz namiotu książęcego: sala tronowa, średniowieczne meble, ręcznie tkane kilimy, bogate sprzęty codziennego użytku. Zobaczyć można będzie przedmioty wykorzystane w filmie Jerzego Hoffmana pt. „Stara Baśń”, np. tron legendarnego Popiela (Bogdana Stupki), pancerz lamelkowy Piastuna (Daniela Olbrychskiego), ozdoby żony Wisza (Anny Dymnej) i filmowego Smerdy (Macieja Kozłowskiego).
Dodatkową atrakcję stanowić pokazy gry na średniowiecznych instrumentach słowiańskich. Bita będzie moneta z epoki, organizowane zostaną gry i zabawy dla publiczności oraz strzelnice W drugim obozowiska zobaczymy trzy namioty: skóry, kotły, sprzęty codziennego użytku, uzbrojenie, naczynia, stanowiska rzemieślników. Na terenie obozu zobaczyć można będzie pokazy inscenizujące średniowieczne życie np. średniowieczną zbrojownię (prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania). Na palenisku na obozie wypiekane będą podpłomyki z miodem. Program działań na terenie osady obejmuje pokazy walk, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych (prowadzonych przez rycerza). Walki wzbogacone zostaną bogatą narracją, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend, wydarzeń historycznych z dziejów Polski oraz wydarzeń nawiązujących do historii Polski. Trzeci obóz stanowić będzie osada rzemieślników. Program obejmuje pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych i wymarłych zawodów. Znajdziemy tutaj: rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w Na terenie osady średniowieczny mincerz wybije monetę, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz a, rogownik zagra z Imprezę ubarwi koncert znanego zespołu odtwarzającego muzykę wieków średnich. Prezentowane utwory to dynamiczne tańce średniowieczne i nastrojowe ballady. Muzyka średniowiecznych trubadurów wykonywana będzie na kilkunastu Wieczorem odbędzie się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian z kapłanem rodem ze „ Starej Baśni”, wokół Festiwal tegoroczny odbywał się będzie pod znakiem Anioła z herbu Słomnik, dlatego też zaprosimy do Anielskiej kuchni w Karczmie Wesołych Kumoszek z Granowa, na wystawę warsztatów ceramicznych, otwarcie anielskiego panneau.
Atrakcją wieczoru będzie wypalenie dużej plenerowej rzeźby Anioła w tzw. węgierskim piecu z towarzyszeniem anielskiego śpiewania oraz spektakl plenerowy Krakowskiego Teatru Ulicznego- „Serce Don Juana w ogniu”. Szczegółowego programu - Co, gdzie, kiedy - poszukujcie na stronie internetowej www.mgckslomniki.pl, na naszym Facebooku, na plakatach oraz w następnym wydaniu „Głosu Słomnik”.