jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

DOLINA MŁYNÓW

Osobliwością Doliny Prądnika jest duża liczba młynów wodnych, usytuowanych nad nurtem strumienia. Już tylko na obszarze LGD „Jurajska Kraina” jest ich kilkanaście – w tym kilka zabytkowych. Za najstarszy i najcenniejszy uważa się młyn i tartak Boronia w Grodzisku (poł. XIX w.). Przypuszcza się, iż młyn istniał w tym miejscu już w XV stuleciu. Z XIX wieku pochodzi także sześć innych młynów: Betlejemka w Ojcowie, Bosaka w Ojcowie, Katarzyńskich w Grodzisku (czynny), Krzemienia w Pieskowej Skale (czynny), Natkańca w Pieskowej Skale oraz dwa młyny Tarnówki w Grodzisku (z czego jeden czynny). Z początku XX wieku pochodzą trzy młyny w Woli Kalinowskiej. Jeden z nich jest wciąż czynny. Warto tu też wspomnieć o zabytkowym młynie wodnym w Kacicach – w gminie Słomniki.

 

Młyn w Kacicach – to zabytek techniki wybudowany na początku XX wieku jako wodny (pierwotnie z napędem na koło wodne, potem turbinę pionową Francisa), następnie wodno-elektryczny. Wejście do młyna ulokowane zostało na froncie – centralnie. Nad nim znajduje się otwór do spustu worków z mąką z pomostem spustowym podwieszonym na linach. Przy wejściu widoczny jest napis upamiętniający powódź z 1937 roku. Obok, w osobnym budynku, znajduje się turbinownia drewniana o konstrukcji słupowej.

 

„Młyn i tartak Boronia w Grodzisku – położony jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Domniemane istnienie młyna w tym miejscu przypada na wiek XV. Istniejący dziś zespół z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym pochodzi z połowy wieku XIX. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze.” Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i pod nazwa osada młynarska Boroniówka zaprasza do zwiedzania.

 

Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.

 

 

Zobacz galerię…

 

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress