ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Muzea

.

Muzeum Regionalne w Iwanowicach – mieści się w XVIII-wiecznym budynku dawnej karczmy. Prezentuje i dokumentuje historię osadnictwa w dolinie Dłubni. Działa od ponad 20 lat i liczy ok. 4000 muzealiów. Ekspozycja stała mieści się w pięciu pomieszczeniach o łącznej powierzchni 130 m2 i składa się z działów: archeologicznego, geologicznego, etnograficznego, historycznego i działu pamięci narodowej. Wśród muzealiów na uwagę zasługuje odtworzone wnętrze XIX-wiecznej izby chłopskiej wraz z wyposażeniem. Przedmioty znajdujące się tam pochodzą z obszaru obecnej gminy Iwanowice i dawnego powiatu miechowskiego. W dziale pamięci narodowej zgromadzono kopie portretów i pamiątki po ludziach, którzy bywali w Iwanowicach: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Mariana Langiewicza. Na uwagę zasługują również bogate zbiory pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie lokalnych wzniesień – Babiej Góry i Góry Klin.

Ekspozycja Przyrodnicza OPN w Ojcowie – mieści się w budynku dawnego Hotelu pod Łokietkiem, usytuowanego około 100 m od parkingu przy ruinach zamku. Podzielona jest na cztery części: Kras (gdzie zaprezentowane są zagadnienia i eksponaty z zakresu geologii), Jaskinia (gdzie można obejrzeć różne formy naciekowe, stanowisko archeologów, usłyszeć odpowiadające nam echo i poczuć na własnej skórze „deszcz jaskiniowy”), Makieta (prezentująca OPN w skali 1:2000, z odwzorowaniem domów i skałek widocznych z lotu ptaka) oraz Diorama (prezentująca przyrodę ożywioną Doliny Prądnika). Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od projekcji filmu 3D, ukazującego prehistorię oraz procesy, które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika. Naprzeciwko budynku dawnego Hotelu pod Łokietkiem wznosi się dawny Hotel pod Kazimierzem. Obecnie stanowi on siedzibę Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego OPN.

Ekspozycja w wieży zamkowej w Ojcowie – wzniesiony został w II poł. XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego jako ważne ogniwo w łańcuchu obronnym. Król nazwał zamek „Ociec u Skały”, na pamiątkę tułaczki swego ojca – króla Władysława Łokietka. Od XIV do XVIII wieku zamek był siedzibą starostwa. W 1787 roku gościł w nim król Stanisław August Poniatowski. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek stopniowo pustoszał i popadał w ruinę. Do dzisiaj zachowały się resztki murów obronnych, wieża i brama wjazdowa. Z udostępnionych do zwiedzania ruin można obejrzeć panoramę Doliny Prądnika. W wieży urządzono ekspozycję poświęconą historii zamku.

Zamek w Pieskowej Skale – stanowi dzisiaj Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. W stylowych wnętrzach prezentowana jest bogata kolekcja sztuki z różnych epok – w tym cenne rzeźby z okresu średniowiecza. Zamek w Pieskowej Skale uważany jest za najpiękniejszy obiekt na Szlaku Orlich Gniazd.

Galeria - Muzea

Kategoria: