Warto też Odwiedzić
Strzelnica Sportowa „Husaria” Słomniki
ul.Kościuszki 26 (wejście od podwórka)
32-090 Słomniki
tel.: (+48) 600-623-478
e-mail: mssws@interia.eu
poniedziałek – czwartek – 16:00 – 18:00
sobota – niedziela – 8:00 – 11:00
Ośrodek hipoterapii Kasztanka Jacek Kazior
Prandocin 200
32-090 Słomniki
tel.: (+48) 669-502-112
Ścieżka edukacyjna pn. Stawy rybne w Ojcowskim Parku Narodowym
Ścieżka znajduje się na terenie stawów hodowlanych pstrąga udając się w kierunku Bramy Krakowskiej, Jaskini Ciemnej i Źródełka Miłości. Ścieżka za pomocą tablic w przystępny sposób opisuje jakie rośliny i zwierzęta można spotkać na spacerze po OPN. Przy okazji zwiedzania nieopodal znajdują się hodowlane stawy rybne gdzie można podpatrzeć jak są karmione tutejsze ryby.
A gdy już będziemy zmęczeni i głodni można przysiąść do grilowanego lub wędzonego pstrąga z tutejszej hodowli.
www.facebook.com/pstragojcowski
Jaskiniowa Dolina – ścieżka edukacyjna historyczno-przyrodnicza
Ścieżka edukacyjna, przedstawia dzieje geologiczne w regionie krakowskim. Ścieżka znajduje się na terenie Jurajskich Parków Krajobrazowych „Dolinki Krakowskie” około 25 km na północny zachód od Krakowa w Jerzmanowicach (przy Jaskini Nietoperzowej). Ścieżka geologiczna jest pierwszym stanowiskiem Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej „Jaskiniowa Dolina”.
Jedną z przykładowych form wykorzystania ścieżki jest stworzony quiz „Polną ścieżką do Jaskiniowej Doliny”. Stworzenie quizu polegało na wytyczeniu trasy turystycznej z centrum Jerzmanowic do Jaskini Nietoperzowej, będącej stanowiskiem nr 1 Edukacyjnej Ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. „Jaskiniowa Dolina”. Rozwiązywanie quizu pomaga poznać największe atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne Jaskiniowej Doliny. Nowo powstała ścieżka może uatrakcyjnić spacer i szkolne zajęcia w terenie poprzez organizację m.in. „lekcji przyrodniczych”.
Szlak turystyczny z Doliny Prądnika do kościoła w Grodzisku – zespół architektoniczny Pustelni Bł. Salomei
W skład zespołu architektonicznego wchodzą kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku – który został wzniesiony w 1642 roku z fundacji sióstr klarysek. W drugiej poł. XVII wieku powstał przy nim okazały kompleks architektoniczny, którego twórcą był spowiednik klarysek – ks. Sebastian Piskorski. W jego obrębie znajduje się: kościół Wniebowzięcia NMP z Ogrójcem, Kolumna bł. Salomei, trzy sztuczne groty kaplice: Jaskinia św. Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela – wszystkie usytuowane w jednym budynku. Można zobaczyć także zrekonstruowany budynek Pustelni bł. Salomei. Na otaczającym kompleks murze znajdują się rzeźby krakowskiego artysty – Kazimierza Kaliskiego. Na dziedzińcu Pustelni można podziwiać oryginalny monument. Jest to słoń z obeliskiem symbolizujący cnoty Matki Bożej. Z tego miejsca jest piękna panorama.
Grodzisko 5
32-043 Skała
Młyn i tartak Boroniów
„Młyn i tartak Boronia w Grodzisku – położony jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Domniemane istnienie młyna w tym miejscu przypada na wiek XV. Istniejący dziś zespół z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym pochodzi z połowy wieku XIX. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze.” Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i pod nazwa osada młynarska Boroniówka zaprasza do zwiedzania.
Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.
Dodatkowe atrakcje:
1. warsztaty kulinarne – pieczenie chleba w piecu chlebowym z mąki pytlowej, wycinanie ciastek i pierników, lepienie pierogów. Potem degustacja tego co zostało zrobione na talerzykach z otrębów – również nadających się do zjedzenia.
2. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w tematyce:
● ginące zawody – młynarz
● od ziarenka do bochenka
Chcesz zrealizować swój pomysł, zadzwoń: (+48) 501-864-026
Grodzisko 22
32-043 Skała
tel.: (+48 12) 380-11-09, (+48 12) 626-32-32
e-mail: osada@boroniowka.pl
Galeria sztuki Jurajskie Osobliwości
Galeria mieści się tuż pod zamkiem w Pieskowej Skale, w budynku niegdysiejszej kuźni, a potem zamkowej kotłowni. Z tamtych czasów, oprócz murów pozostały zaledwie wielkie dębowe odrzwia, które ocalały chyba cudem, bo zdemontowane leżały przez dziesięciolecia razem ze zwałami koksu. Odczyszczone i ustawione prawie na dawnym miejscu zdobią wnętrze. Galeria powstała w ubiegłym roku jako miejsce prezentacji związanych z regionem wystaw, artystów i osobliwości. Zobaczyć tu można artystyczne fotografie zamków jurajskich Krzysztofa Michalskiego, odlotowe projekty malowideł anamorficznych Ryszarda „Ryha” Paprockiego, a eksponowane, odchodzące w zapomnienie przedmioty są okazją do opowieści o dawnym życiu w Dolinie Prądnika i okolicach. Ewa Mikołajska
Pieskowa Skała
32-045 Sułoszowa
www.facebook.com/Galeria-Osobliwo%C5%9Bci-834417716611616/?fref=ts
Czynna w sezonie wiosenno-letnim.