jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

Warto też Odwiedzić

 

 

Strzelnica Sportowa „Husaria” Słomniki

ul.Kościuszki 26 (wejście od podwórka)

32-090 Słomniki

tel.: (+48) 600-623-478

e-mail: mssws@interia.eu

www.mss-slomniki.pl

poniedziałek – czwartek – 16:00 – 18:00

sobota – niedziela – 8:00 – 11:00

 

 

 

 

 

 

Ośrodek hipoterapii Kasztanka Jacek Kazior

Prandocin 200

32-090 Słomniki

tel.: (+48) 669-502-112

 

 

 

 

 

 

Ścieżka edukacyjna pn. Stawy rybne w Ojcowskim Parku Narodowym

Ścieżka znajduje się na terenie stawów hodowlanych pstrąga udając się w kierunku Bramy Krakowskiej, Jaskini Ciemnej i Źródełka Miłości. Ścieżka za pomocą tablic w przystępny sposób opisuje jakie rośliny i zwierzęta można spotkać na spacerze po OPN. Przy okazji zwiedzania nieopodal znajdują się hodowlane stawy rybne gdzie można podpatrzeć jak są karmione tutejsze ryby.

A gdy już będziemy zmęczeni i głodni można przysiąść do grilowanego lub wędzonego pstrąga z tutejszej hodowli.

 

www.facebook.com/pstragojcowski

 

 

 

 

 

Jaskiniowa Dolina – ścieżka edukacyjna historyczno-przyrodnicza

Ścieżka edukacyjna, przedstawia dzieje geologiczne w regionie krakowskim. Ścieżka znajduje się na terenie Jurajskich Parków Krajobrazowych „Dolinki Krakowskie” około 25 km na północny zachód od Krakowa w Jerzmanowicach (przy Jaskini Nietoperzowej). Ścieżka geologiczna jest pierwszym stanowiskiem Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej „Jaskiniowa Dolina”.

Jedną z przykładowych form wykorzystania ścieżki jest stworzony quiz „Polną ścieżką do Jaskiniowej Doliny”. Stworzenie quizu polegało na wytyczeniu trasy turystycznej z centrum Jerzmanowic do Jaskini Nietoperzowej, będącej stanowiskiem nr 1 Edukacyjnej Ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. „Jaskiniowa Dolina”. Rozwiązywanie quizu pomaga poznać największe atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne Jaskiniowej Doliny. Nowo powstała ścieżka może uatrakcyjnić spacer i szkolne zajęcia w terenie poprzez organizację m.in. „lekcji przyrodniczych”.

 

 

Jerzmanowice 79
32-048 Jerzmanowice

www.jaskiniowadolina.pl

 

 

 

 

 

Szlak turystyczny z Doliny Prądnika do kościoła w Grodzisku – zespół architektoniczny Pustelni Bł. Salomei

W skład zespołu architektonicznego wchodzą kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku – który został wzniesiony w 1642 roku z fundacji sióstr klarysek. W drugiej poł. XVII wieku powstał przy nim okazały kompleks architektoniczny, którego twórcą był spowiednik klarysek – ks. Sebastian Piskorski. W jego obrębie znajduje się: kościół Wniebowzięcia NMP z Ogrójcem, Kolumna bł. Salomei, trzy sztuczne groty kaplice: Jaskinia św. Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela – wszystkie usytuowane w jednym budynku. Można zobaczyć także zrekonstruowany budynek Pustelni bł. Salomei. Na otaczającym kompleks murze znajdują się rzeźby krakowskiego artysty – Kazimierza Kaliskiego. Na dziedzińcu Pustelni można podziwiać oryginalny monument. Jest to słoń z obeliskiem symbolizujący cnoty Matki Bożej. Z tego miejsca jest piękna panorama.

 

 

Grodzisko 5

32-043 Skała

 

 

 

 

 

Młyn i tartak Boroniów

„Młyn i tartak Boronia w Grodzisku – położony jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Domniemane istnienie młyna w tym miejscu przypada na wiek XV. Istniejący dziś zespół z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym pochodzi z połowy wieku XIX. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze.” Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i pod nazwa osada młynarska Boroniówka zaprasza do zwiedzania.

Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.

 

Dodatkowe atrakcje:
1. warsztaty kulinarne – pieczenie chleba w piecu chlebowym z mąki pytlowej, wycinanie ciastek i pierników, lepienie pierogów. Potem degustacja tego co zostało zrobione na talerzykach z otrębów – również nadających się do zjedzenia.

2. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w tematyce:

● ginące zawody – młynarz

● od ziarenka do bochenka

Chcesz zrealizować swój pomysł, zadzwoń: (+48) 501-864-026

 

 

Grodzisko 22

32-043 Skała

tel.: (+48 12) 380-11-09, (+48 12) 626-32-32
e-mail: osada@boroniowka.pl

www.boroniowka.pl

 

 

 

 

 

Galeria sztuki Jurajskie Osobliwości

Galeria mieści się tuż pod zamkiem w Pieskowej Skale, w budynku niegdysiejszej kuźni, a potem zamkowej kotłowni. Z tamtych czasów, oprócz murów pozostały zaledwie wielkie dębowe odrzwia, które ocalały chyba cudem, bo zdemontowane leżały przez dziesięciolecia razem ze zwałami koksu. Odczyszczone i ustawione prawie na dawnym miejscu zdobią wnętrze. Galeria powstała w ubiegłym roku jako miejsce prezentacji związanych z regionem wystaw, artystów i osobliwości. Zobaczyć tu można artystyczne fotografie zamków jurajskich Krzysztofa Michalskiego, odlotowe projekty malowideł anamorficznych Ryszarda „Ryha” Paprockiego, a eksponowane, odchodzące w zapomnienie przedmioty są okazją do opowieści o dawnym życiu w Dolinie Prądnika i okolicach. Ewa Mikołajska

 


Pieskowa Skała

32-045 Sułoszowa

www.facebook.com/Galeria-Osobliwo%C5%9Bci-834417716611616/?fref=ts

Czynna w sezonie wiosenno-letnim.

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress