jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

TURYSTYKA WSPINACZKOWA

 

Na liczne wapienne ostańce łatwo natrafić również poza obszarem Ojcowskiego Parku Narodowego. Szczególnie często występują one w gminach: Skała, Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia. W ostatniej z wymienionych gmin nietrudno spotkać amatorów turystyki wspinaczkowej. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego uprawianie wspinaczki skałkowej jest zabronione, ale już poza obszarem Parku takie zakazy nie obowiązują. Szczególne nagromadzenie ostańców nadających się do uprawiania tego wymagającego sportu znajduje się w samych Jerzmanowicach. Miejscowość słynie też z tego, że na jej terenie znajduje się najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Chodzi o Skałę 502, zwaną też Grodziskiem. Na uwagę zasługuje ponadto jerzmanowicki kompleks ostańców Słoneczne Skały, a także Skała Brodło w Szklarach. Ciekawym obiektem z geologicznego punktu widzenia jest rezerwat przyrody „Dolina Szklarki”.

 

Ostry Kamień – (Kapucyn) – skała znajdująca się nieopodal Skały 502 – po jej północnej stronie. Jest niewiele niższa od opisywanej wyżej rekordzistki. Z wierzchołka Wzgórza 502 można się jej doskonale przyjrzeć. Obydwie skały znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i mają status pomników przyrody. Wraz z kilkoma innymi skałami (m.in. Wielką Skałą i Skałą Łaziska) należą do kompleksu Ostańców Jerzmanowickich.

 

Skała 502 – inne nazwy: Grodzisko, Wzgórze Skałka, Wzgórze 502) – jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w Jerzmanowicach, w odległości ok. 1 km na południe od drogi krajowej nr 94. Skałę łatwo rozpoznać, ponieważ na jej wierzchołku znajduje się betonowy słup – polski znak topograficzny. Dawne pomiary geodezyjne określiły wysokość skały na 502 m n.p.m., stąd jej nazwa. Według ostatnich pomiarów wysokość skały wynosi 513 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej. Z jej wierzchołka roztaczają się rozległe panoramy. Od strony wschodniej wejście na skałę jest stosunkowo łatwe. Strome ściany północno-zachodnie są miejscem uprawiania wspinaczki skałkowej.

 

Słoneczne Skały – grupa kilku ostańców usytuowana w Jerzmanowicach, około 2,5 km od trasy nr 94 Kraków-Olkusz, przy lokalnej drodze prowadzącej do Szklar. Słoneczne Skały rozrzucone są na niewielkim wzgórzu i prezentują się niezwykle malowniczo. Wytyczono na nich kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Jest to wyjątkowo popularne miejsce wśród amatorów wspinaczki skałkowej.

 

Skała Brodło – zlokalizowana jest we wschodnim zboczu środkowej części Doliny Szklarki w Szklarach. Prezentuje się bardzo okazale. Ma 43 metry wysokości i jest jednym z punktów Małopolskiego Szlaku Geoturystycznego. U stóp skały posadowiony jest kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego. Na jej wierzchołku spoczywa duży metalowy krzyż.

 

Rezerwat „Dolina Szklarki” – usytuowany jest na wschodnich zboczach Doliny Szklarki i ma nieco ponad 47 ha pow. Utworzony został w 1989 r. w celu ochrony dobrze zachowanych zespołów leśnych oraz muraw naskalnych. W jego pobliżu znajduje się źródło „Pióro” – wywierzysko krasowe o wydajności ok. 60 l/s. Cały rezerwat można przemierzyć szlakiem czerwonym.

 

 

Skałoplany do pobrania

 

 JK-Baraszki-s JK-Brodło-s JK-Bukowy Filar-s JK-Chochoły-s JK-Duży Mur-s JK-Dziewczynka-s
JK-Fiala-s JK-Filarek Bularza-s JK-Fujarki-s JK-Gołębnik-s JK-Graficzna Baszta-s JK-Jęzory-s
JK-Kanapa-s JK-Kapucyn-s JK-Kręta Baszta-s JK-Kręta-s JK-Kuferek-s JK-Leśna Turnia-s
JK-Łysa-s JK-Łyse Baszty-s JK-Łyse Plecy-s JK-Łyse Zęby-s JK-Mały Mur-s JK-Muminek-s
JK-Mur Ogrodników-s JK-Ogrodzieniec-s JK-Ogródek Altruisty-s JK-Omszała Turniczka-s JK-Ostatnia-s JK-Patelnia-s
JK-Piktogramy-s JK-Płytka Benduskiego-s JK-Pochylec-s JK-Poganowe Skały-s JK-Pokutnik-s JK-Polna Skałka-s
JK-Połać Skwira-s JK-Pozornica-s JK-Pręgierz-s JK-Przełaz-s JK-Psiklatka-s JK-Ptasia Turnia-s
JK-Racuch-s JK-Rekin-s JK-Ruda-s JK-Skała Krzyżowa-s JK-Skarbiec-s JK-Soczewka-s
JK-Sokolik-s JK-Sołtysowa-s JK-Szare Płyty-s JK-Torba-s JK-Trzon-s JK-Turnia nad Parasolem-s
JK-Wielka Witkowa-s JK-Witkowy Filar-s JK-Wschodni Mur-s JK-Zbędowy Murek-s    

 

 

Zobacz galerię…

 

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress