SZLAKI TURYSTYCZNE
Przez obszar LGD „Jurajska Kraina” biegną dziesiątki kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. Największe ich skumulowanie występuje w gminie Skała – a właściwie w tej części gminy, którą zajmuje Ojcowski Park Narodowy (to około 30 km szlaków). Duże skumulowanie szlaków zaobserwujemy również w gminach Jerzmanowice-Przeginia oraz Sułoszowa. Jeśli dodamy, że oznaczone szlaki turystyczne biegną też przez gminy Iwanowice i Słomniki, to staje się oczywiste, że obszar LGD „Jurajska Kraina” stanowi wymarzone wręcz miejsce do uprawiania turystyki rekreacyjnej. W niniejszej publikacji jest zbyt mało miejsca na szczegółowy opis poszczególnych szlaków, dlatego ograniczymy się jedynie do skrótowego przedstawienia wybranych tras – naszym zdaniem najciekawszych.
Przygotowując wyprawę w ten rejon warto pamiętać o kilku miejscach, które w szczególny sposób nadają się na bazę startową każdej wycieczki. Są to najczęściej węzły szlaków, które pozwalają na wybór wielu wariantów spaceru lub przejażdżki rowerowej. Do miejsc tych należą: 1. parking przy ruinach zamku w Ojcowie, 2. parking na Złotej Górze w Ojcowie, 3. parking przy zamku w Pieskowej Skale, 4. parking przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, 5. parking przy Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, 6. parking przy Schronisku Młodzieżowym w Łazach.
Szlak czerwony (Szlak Orlich Gniazd) – na terenie LGD ma około 20 km długości. Biegnie dnem Doliny Prądnika. Spora część szlaku wytyczona jest po drodze asfaltowej, więc korzystają z niego również rowerzyści. W największym skrócie można powiedzieć, że na terenie LGD szlak ten łączy Ojców z Sułoszową i prowadzi przez szereg największych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Na obszarze LGD pokrywa się on dokładnie z trasą Drogi św. Jakuba Via Regia.
Szlak żółty – biegnie z Krzeszowic do Pieskowej Skały. W obrębie LGD ma kilkanaście km długości. Prowadzi tu obok Bramy Krakowskiej do ujścia potoku Sąspówka i dalej Doliną Sąspowską wciętą pomiędzy Złotą Górę a Górę Chełmową. Jest to najpiękniejszy odcinek tego szlaku. Na porośniętych lasem zboczach Doliny Sąspowskiej znajduje się wiele malowniczych ostańców. Dalej szlak biegnie przez miejscowość Sąspów, a następnie Kalinów i dociera do Pieskowej Skały. Wcześniejszy fragment tego szlaku biegnie też przez Szklary w gminie Jerzmanowice-Przeginia.
Szlak czarny – łączy Grotę Łokietka z Pieskową Skałą. W całości wytyczony jest na obszarze LGD i ma nieco ponad 10 km długości. Na szlak możemy wejść z parkingu przy ruinach zamku w Ojcowie oraz z parkingu na Złotej Górze. Szlak czarny najczęściej wybierany jest przez turystów, którzy z tych miejsc pragną się udać do Groty Łokietka. To niezbyt długa i stosunkowo łatwa trasa. Udając się z tych popularnych punktów w stronę Pieskowej Skały trzeba się nastawić na zdecydowanie dłuższą drogę.
Szlak czerwony (okrężny przez Rezerwat Doliny Szklarki) – pozwala przejść przez cały leśny Rezerwat. Najlepiej wejść na ten szlak przy źródle Pióro w Jerzmanowicach. Szlak prowadzi przez zalesione tereny Rezerwatu, ale też przez pola uprawne wierzchowiny Wyżyny Olkuskiej, skąd roztaczają się szerokie widoki w kierunku południowo-wschodnim. Na zachodnim zboczu doliny szlak prowadzi odkrytymi w większości terenami, w pobliżu dużych ostańców wierzchołkowych: Witkowe Sokoliki, Łysa Skała, Chochołowe Skały, Cisówki, Bukowa Góra, Lisia Jama (niektóre z nich należą do nieformalnej grupy tzw. Ostańców Jerzmanowickich). Do szlaku tego można także dojść spod schroniska w Łazach szlakiem zielonym.
Jurajski Szlak Rowerowy „Wokół Pieskowej Skały” – ma ponad dwadzieścia km długości i oznaczony jest kolorem niebieskim. Trasa bierze swój początek przy zamku w Pieskowej Skale, lecz rozpoczęcie wycieczki możliwe jest również w innych punktach, gdzie także można zostawić samochód (np. przy Centrum Kultury lub Urzędzie Gminy w Sułoszowej, przy szkole i schronisku młodzieżowym w Woli Kalinowskiej). Trasa prowadzi dolinami jurajskimi, a także górującymi nad nimi wzgórzami. Częściowo poprowadzona została drogami publicznymi, jednak są też odcinki terenowe.
Szlak niebieski (Szlak Warowni Jurajskich) – na terenie LGD ma również około 20 km długości. W Ojcowie pokrywa się częściowo ze szlakiem czerwonym. Z węzła szlaków przy ruinach ojcowskiego zamku można się nim udać Doliną Prądnika do Krakowskiej Bramy, a stamtąd do Jerzmanowic (w okolice Jaskini Nietoperzowej). Jeśli spod ruin udamy się w drugą stronę, to dojdziemy do Pustelni bł. Salomei w Grodzisku, a później na północ przez Sobiesęki do granic LGD.
Szlak zielony – ma charakter lokalny i w całości biegnie przez obszar OPN (jego długość to nieco ponad 5 km). Jest szczególnie wart polecenie ze względu na swoje wyjątkowe walory krajobrazowe. Wędrówkę nim można rozpocząć przy węźle szlaków pod ruinami zamku w Ojcowie. Doliną Prądnika dojdziemy nim do kasy Jaskini Ciemnej. Następnie stromym podejściem szlak prowadzi do samej jaskini. Po jej minięciu trasa wiedzie szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy. Na tym odcinku znajdują się najlepsze punkty widokowe. Później szlak schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa. Równolegle z tym szlakiem biegnie ścieżka dydaktyczna.
Zobacz galerię…