jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

POLSKA SZWAJCARIA

 

Kwintesencją krajobrazu znacznej części obszaru LGD jest Ojcowski Park Narodowy, który niemal w całości zawiera się w obrębie „Jurajskiej Krainy”. Jego zasadnicza część znajduje się na terenie gminy Skała, ale częściowo Park zajmuje również obszar gmin Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia. Konieczność objęcia prawną ochroną tego wyjątkowego miejsca dostrzeżono już w XIX wieku, kiedy to pojawili się pierwsi badacze bogatego świata miejscowej przyrody. Pod koniec XIX stulecia powstało w Ojcowie muzeum regionalne. Z czasem, ze względu na niezaprzeczalny urok lokalnego krajobrazu i architektury, Ojców zaczęto nazywać „Polską Szwajcarią”. Działające tu zakłady uzdrowiskowe cieszyły się wysoką renomą wśród kuracjuszy.

W XX-leciu międzywojennym, za sprawą prof. Władysława Szafera, rozpoczęły się intensywne starania mające na celu objęcie tego terenu ochroną prawną. Udało się je wprowadzić w życie dopiero kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej. W styczniu 1956 roku specjalnym rozporządzeniem Rady Ministrów utworzono Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 1570,59 ha (obecnie 2145,62 ha). Był to wówczas szósty park narodowy w Polsce. Do dnia dzisiejszego jest najmniejszym ze wszystkich parków. W rzeźbie terenu występują tu dwie grupy form – dolinne i wierzchowinowe. Doliny mają charakter jarów wciętych na ok. 100 m oraz płytszych wąwozów i wciosów. Formy wierzchowinowe odznaczają się licznymi, niezwykle malowniczymi ostańcami.

 

Dolina Prądnika – największa dolina na obszarze OPN. Rozpoczyna się w okolicach Sułoszowej, gdzie znajdują się źródła Prądnika i biegnie przez całą długość Parku. Kończy się w Krakowie. Na zboczach doliny występują terasy powstałe w różnych okresach jej kształtowania. W Pieskowej Skale znajdują się one na wysokości 12 i 40 m nad dnem doliny, a w Ojcowie na wysokości 30-40 oraz 80 m nad dnem Prądnika. Wzdłuż niemal całej doliny prowadzi szlak czerwony.

 

Dolina Sąspowska – druga co do wielkości dolina w Ojcowskim Parku Narodowym. Na jego obszarze ma około 5 km długości i objęta jest ochroną ścisłą. Jej dnem płynie potok Sąspówka – prawy dopływ Prądnika. Dno doliny jest płaskie, porośnięte łąką, a zalesione zbocza skrywają liczne skały wapienne oraz jaskinie. Ich penetracja możliwa jest tylko po uzyskaniu zgody dyrekcji OPN. Ujście Doliny Sąspowskiej do Doliny Prądnika w Ojcowie opasane jest bramą skalną. Wzdłuż doliny prowadzi szlak żółty.

Zobacz galerię…

 

ZOBACZ MAPĘ DOLINY PRĄDNIKA

 

ojcow_mapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress