Obszar LGD
![]() |
![]() |
![]() |
KRAINA WAPIENNYCH OSTAŃCÓW
Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” jest stowarzyszeniem działającym na terenie pięciu gmin powiatu krakowskiego. Są to trzy gminy wiejskie: Iwanowice, Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia oraz dwie gminy miejsko-wiejskie: Słomniki i Skała. Utworzony przez nie obszar położony jest w północnej części powiatu krakowskiego i należy do najatrakcyjniejszych zakątków regionu. Cechuje go bardzo interesująca rzeźba terenu, z charakterystycznymi, wapiennymi ostańcami o fantazyjnych kształtach, krasowymi dolinami rzecznymi oraz znanymi w całym kraju jaskiniami – Łokietka, Ciemną i Nietoperzową.
Obszar działania LGD znajduje się w obrębie dwóch regionów fizyczno-geograficznych – Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (gminy Sułoszowa, Skała, część gminy Iwanowice) oraz Wyżyny Miechowskiej (część gminy Iwanowice, gmina Słomniki). Cechy tych regionów warunkują charakter i pożądane kierunki rozwoju poszczególnych gmin. Gminy Skała, Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia posiadają bardzo wysokie walory środowiska naturalnego i krajobrazu. Część obszaru tych gmin wchodzi w skład Ojcowskiego Parku Narodowego, dzięki czemu ich tereny są doskonałym miejscem uprawiania turystyki wypoczynkowej i krajoznawczej. Udział turystyki jako sektora gospodarki generującego dochody ludności wciąż rośnie.
Gminy Iwanowice i Słomniki posiadają charakter rolniczo-usługowy, niezdominowany przez rozwój turystyki, chociaż ukształtowanie terenu i elementy środowiska naturalnego również należą do ich atutów i przyciągają odwiedzających. Świadczy o tym chociażby fakt, że całość obszaru gminy Iwanowice objęta jest ochroną prawną. Chronione są także cenne elementy środowiska naturalnego gminy Słomniki. Warunki glebowo-klimatyczne obszaru sprzyjają rozwojowi rolnictwa, a położony niedaleko Kraków jest dużym rynkiem zbytu płodów rolnych.
Zasoby przyrodnicze obszaru podnoszą jego atrakcyjność, stwarzając nie tylko bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki, ale także możliwość wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, łagodząc tym samym negatywne skutki osiągnięć cywilizacyjnych. Zarówno zabytki, jak i miejscowe obrzędy oraz tradycje są elementami dziedzictwa kulturowego i historycznego całego regionu i kraju. Należą do atutów obszaru i powinny być chronione oraz wykorzystane w procesie szeroko pojętego rozwoju społeczno-gospodarczego. Obiekty zabytkowe, obok walorów środowiska naturalnego, stanowią atrakcję turystyczną obszaru, natomiast kultywowanie lokalnej tradycji może wzmocnić więzi społeczne, poprawić integrację mieszkańców i zwiększyć poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania.
Przez obszar LGD przebiegają ważne i popularne szlaki turystyczne, łączące zabytki lub atrakcyjne elementy środowiska naturalnego, między innymi Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich, Szlak Dolinek Jurajskich. Do dziedzictwa kulturowego obszaru należą także elementy ludowej tradycji i obyczajowości, takie jak pieśni, legendy i podania, miejscowe potrawy. Są one przypominane i promowane w trakcie wydarzeń kulturalnych i imprez cyklicznych, takich jak: Jarmark Skalski, Święto Czosnku, Festiwal Godki Krakowskiej, Dożynki.