jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

>> GMINA SKAŁA

skala Nordic Walking Park „Gmina Skała” to sieć tras do uprawiania nordic walkingu, wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Jurajska Kraina”. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 6,2 km; czerwona – pętla o długości 10,7 km i czarna – pętla o długości 11,6 km. Wejście na trasy zlokalizowane jest na parkingu przed Zespołem Szkół w Skale. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Bliźniacze Nordic Walking Parki wytyczono w ramach Projektu Współpracy pn. „Nordic Walking Park na Jurze” na obszarze działania LGD „Jurajska Kraina” i LGD „Zdrój”. Pięć pozostałych Nordic Walking Parków zlokalizowano na terenie Gmin: Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Słomniki i Sułoszowa. Łączna długość wszystkich sześciu Parków wraz ze szlakami łącznikowymi, które tworzą „Nordic Walking Park na Jurze” wynosi niespełna 200 kilometrów tras. Nordic Walking Park „Gmina Skała” połączono szlakiem łącznikowym umożliwiającym przejście na trasy sąsiedniego Nordic Walking Park „Gmina Sułoszowa” i Nordic Walking Park „Gmina Iwanowice”.

Skała Commune Nordic Walking Park  >>>

 

TRASY

Trasa nr 1 Skała (zielona)
(długość – 6,2 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz.)
Ciekawa trasa, poprowadzona w formie 6,2-kilometrowej pętli, łączącej Skałę z Ojcowem. Wejście na trasę zlokalizowano przy Zespole Szkół przy ul. ks. St. Połetka w Skale. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Gruntową drogą maszerujemy w kierunku południowym i po pokonaniu kilometrowego dystansu, przy zworniku wszystkich 3 szlaków skręcamy w lewo. Granicą Ojcowskiego Parku Narodowego maszerujemy na południe, aż do Zamkowej Drogi. Tu skręcamy w prawo i pięknym leśnym duktem schodzimy do Ojcowa. Ponownie skręcamy w prawo i krótkim fragmentem asfaltowej drogi dochodzimy do kładki na rz. Prądnik. Przechodzimy na drugi brzeg. Przed nami kilometrowe podejście Zamkową Drogą. Po wyjściu z lasu gruntową drogą wracamy do Skały, gdzie spinamy pętlę zielonego szlaku.

Trasa nr 2 Skała (czerwona)
(długość – 10,7 km; szacunkowy czas przejścia – 2 godz.)
Wymagająca trasa, ponad 10-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 2 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasami zieloną i czarną aby po zejściu do asfaltowej drogi w Ojcowie rozdzielić się. Czarny szlak biegnie na Zamek w Ojcowie, zielony Drewniana Drogą wspina się do Skały, a my mijając tzw. Bazar Warszawski maszerujemy pomiędzy zabudowaniami starego Ojcowa. Za znakami szlaku dochodzimy do potoku Sąspówka i skręcamy w prawo. Uroczą Doliną Sąspówki maszerujemy w kierunku zachodnim i po pokonaniu niespełna 3-kilometrów skręcamy w prawo. Rozpoczynamy kilometrowe podejście i dochodzimy do asfaltowej drogi na Złotej Górze. Przecinamy asfalt i doskonałej jakości leśną ścieżką schodzimy do Ojcowa. Mijamy Zamek i przechodząc przez kładkę na rz. Prądnik docieramy do Drewnianej Drogi. Do pokonania mamy kilometrowe podejście pięknym gruntowym duktem. Wychodzimy z lasu i po kilku minutach dochodzimy do Zespołu Szkół w Skale, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

Trasa nr 3 Skała (czarna)
(długość – 11,6 km; szacunkowy czas przejścia – 2 godz.)
Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Skała” to oznakowana kolorem czarnym, 11,6-kilometrowa pętla. Polną drogą, granicą Ojcowskiego Parku Narodowego i Zamkową Drogą schodzimy do Ojcowa i kierujemy się na północ. Mijamy Zamek w Ojcowie, przekraczamy asfaltową drogę i wąską ścieżką idziemy w kierunku Zamku w Pieskowej Skale. Przez 4-kilometry maszerujemy lasami Ojcowskiego Parku Narodowego i po dojściu do skrzyżowania dróg, zachowując szczególną ostrożność poboczem dochodzimy do miejsca w którym szlak ponownie wchodzi na gruntową drogę. Podchodzimy do Grodziska – miejsca w którym znajduje się zabytkowy XVII-wieczny kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika. Ze względu na bogatą historię, architekturę i zabytki, warto temu miejscu poświęcić więcej czasu. My ruszamy dalej i po dojściu do asfaltowej drogi rozpoczynamy marsz w kierunku Skały. Po dojściu do drogi wojewódzkiej nr 794 skręcamy w prawo i po chwili wchodzimy na ul. Topolową w Skale. Za znakami czarnego szlaku chodnikiem maszerujemy pomiędzy zabudowaniami, aby przy Zespole Szkół w Skale spiąć blisko 12-kilometrową pętlę. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.

 

Skała Commune Nordic Walking Park  >>>

SKALA trasy MINOGA.cdr

Sieć tras w Gminie Skała  >>>

Mapa sieci tras w Gminie Skała  >>>

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress