jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

>> GMINA SUŁOSZOWA

Sułoszowa Nordic Walking Park „Gmina Sułoszowa”                                                        to sieć tras do uprawiania nordic walkingu, wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Jurajska Kraina”. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 4,1 km; czerwona – pętla o długości 10,4 km i czarna – pętla o długości 10,9 km. Wejście na trasy zlokalizowane jest na parkingu u podnóża Zamku w Pieskowej Skale. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Bliźniacze Nordic Walking Parki wytyczono w ramach Projektu Współpracy pn. „Nordic Walking Park na Jurze” na obszarze działania LGD „Jurajska Kraina” i LGD „Zdrój”. Pięć pozostałych Nordic Walking Parków zlokalizowano na terenie Gmin: Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Skała i Słomniki. Łączna długość wszystkich sześciu Parków wraz ze szlakami łącznikowymi, które tworzą „Nordic Walking Park na Jurze” wynosi niespełna 200 kilometrów tras. Nordic Walking Park „Gmina Sułoszowa” połączono szlakiem łącznikowym umożliwiającym przejście na trasy sąsiedniego Nordic Walking Park „Gmina Jerzmanowice-Przeginia” i Nordic Walking Park „Gmina Skała”.

Sułoszowa-Commune-Nordic-Walking-Park  >>>

 

 

 

TRASY

 

Trasa nr 1 Sułoszowa (zielona)
(długość – 4,1 km; szacunkowy czas przejścia – 40 min.)
Ciekawa trasa, poprowadzona w formie 4,1-kilometrowej pętli, zlokalizowana w sąsiedztwie Zamku w Pieskowej Skale. Wejście na trasy znajduje się na parkingu u podnóża Zamku w Pieskowej Skale. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Gruntową ścieżką dochodzimy do jednej z wizytówek Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wychodni skalnej zwanej „Maczuga Herkulesa”. Skręcamy w lewo i po dojściu do asfaltowej drogi prowadzącej na dziedziniec Zamku skręcamy w prawo. Przez krótki fragment wszystkie 3 trasy Nordic Walking Park „Gmina Sułoszowa” biegną razem, aby przy tablicy z ćwiczeniami rozdzielić swój bieg. Czarny szlak skręca tu w prawo, do lasu, a zielony i czerwony prowadzą jeszcze chwilę asfaltem, aby odbić w lewo. Leśną ścieżką dochodzimy do Podzamcza i skręcając w lewo maszerujemy w kierunku zachodnim. Asfaltową drogą pomiędzy zabudowaniami Sułoszowa schodzimy do drogi nr 733 i ponownie skręcając w lewo dochodzimy do podnóża zamku, gdzie spinamy pętlę zielonego szlaku.

Trasa nr 2 Sułoszowa (czerwona)
(długość – 10,4 km; szacunkowy czas przejścia – 2’30 godz.)
Wymagająca trasa, ponad 10-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 2’30 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Schodami wchodzimy pod bramę zamku i asfaltową drogą dochodzimy do zwornika wszystkich szlaków. Jeszcze chwila i dochodzimy do miejsca, gdzie zlokalizowano tablicę z ćwiczeniami. Propozycje ćwiczeń na niej zawarte pozwolą sprawnie je przeprowadzić. Po wykonaniu ćwiczeń ruszamy dalej i przez Podzamcze dochodzimy do miejsca gdzie szlaki zielony i czerwony rozdzielają swój przebieg. Asfaltową drogą pomiędzy polami dochodzimy do miejscowości Sułoszowa i przecinając drogę nr 733 podchodzimy do obiektów Zespołu Szkół. Mijamy szkołę i asfaltową drogą pomiędzy polami maszerujemy w kierunku południowym. Na tym odcinku, ze względu na ruch samochodowy, należy zachować szczególną ostrożność. Po pokonaniu 3-kilometrów docieramy do granicy lasu gdzie skręcamy w lewo. Leśny dukt w Wąwozie Babie Doły doprowadzi nas do drogi nr 733. Wchodzimy na asfalt i poboczem docieramy do parkingu pod zamkiem, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.

Trasa nr 3 Sułoszowa (czarna)
(długość – 10,9 km; szacunkowy czas przejścia – 2’30 godz.)
Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Sułoszowa” to oznakowana kolorem czarnym, 10,9-kilometrowa pętla. Po wykonaniu rozgrzewki przechodzimy pomiędzy Zamkiem w Pieskowej Skale a Maczugą Herkulesa, za którą skręcamy w prawo. Schodzimy do drogi nr 733, przechodzimy mostkiem nad rz. Prądnik i w Wąwozie Sokolec, leśną ścieżką podchodzimy w kierunku południowym. Po dojściu do szosy łączącej Ojców z Jerzmanowicami skręcamy w lewo i zachowując ostrożność, początkowo poboczem a następnie chodnikiem, maszerujemy 2-kilometry. Przed szkołą w Woli Kalinowskiej skręcamy w lewo i pomiędzy zabudowaniami, krętą drogą schodzimy ponownie do drogi nr 733. Z prawej strony dochodzi łącznik z Nordic Walking Park „Gmina Skała”. My skręcamy w lewo, aby po chwili dojść do punktu pomiaru tętna. Po jego zmonitorowaniu, leśną drogą podchodzimy na wzniesienie Słoneczna (437 m n. p. m.) Kilkaset metrów maszerujemy drogą na granicy lasu i ponownie skręcamy w lewo. Starym duktem prowadzącym do zamku idziemy w kierunku zachodnim i po dojściu do zamku schodami schodzimy do parkingu u jego podnóża. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.

 

Sułoszowa-Commune-Nordic-Walking-Park Route  >>>

 SULOSZOWA trasy.cdr

 

Sieć tras w Gminie Sułoszowa  >>>

Mapa sieci tras w Gminie Sułoszowa  >>>

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress