ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Wieczór Niepodległości 2017

.

relacja wieczorniepodleglosci2017W piątek, 10 listopada 2017 roku spotkaliśmy się na Wieczorze Niepodległości w Jerzmanowicach, w gościnnych progach Chochołowego Dworu państwa Anny i Witolda Chochół. Wydarzenie, którego partnerem jest Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” cieszy się dużym zainteresowanie wśród mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia. Każdego roku przybywa także wielu gości spoza obszaru gminy, aby wspólnie świętować kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odśpiewać pieśni patriotyczne.

Tegoroczne spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza – sportowa rozpoczęła się o godzinie 9:00. Młodzież szkolna wystartowała w III Biegu Niepodległościowym o puchar wójta gminy. Trasa biegu przebiegała malowniczymi ścieżkami Jerzmanowic, a start i meta zlokalizowana została w ogrodzie Chochołowy Dwór. O tej samej porze rozpoczęły się rozgrywki III Turnieju Szachowego o puchar wójta gminy w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach. Po zakończeniu zmagań, o godz. 18:00 rozpoczęła się część artystyczna w siedzibie Chochołowego Dworu w Jerzmanowicach.

Tuż po rozpoczęciu, wręczono nagrody laureatom z części sportowej, następnie swój repertuar zaprezentował Młodzieżowy Zespół Mazureczek i Zespół Sokoły. W spotkaniu uczestniczył również znany muzyk jazzowy – Jerzy Michał Bożyk, który od kilku lat jest stałym gościem i przewodnikiem muzycznych wieczorów. Również w tym roku akompaniował on wspólnym śpiewom. Chochołowy Dwór rozbrzmiewał do późnych godzin wieczornych chóralnym śpiewem pieśni patriotycznych wykonywanych przez uczestników.

W ramach wydarzenia – promując dziedzictwo kulinarne jurajskiego obszaru, panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy przygotowały szereg potraw i wypieków w oparciu o lokalne przepisy, którymi częstowały uczestników Wieczoru Niepodległości w ogrodzie Chochołowy Dwór.

Lokalną Grupę Działania „Jurajska Kraina” reprezentowała Prezes – Dorota Buczek, która promując obszar działania, przybliżyła zebranym możliwości pozyskania środków z funduszy europejskich w ramach PROW 2014-2020. W wydarzeniu, którego otwarcia dokonał wójt gminy, pan Adam Piaśnik, uczestniczyli m.in. pan Wojciech Pałka, starosta krakowski, pan Tadeusz Nabagło – wicestarosta, pan Łukasz Smółka – szef gabinetu ministra infrastruktury p. Andrzeja Adamczyka, pan Robert Bąbka i pan Piotr Seweryn – radni Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Fotogaleria z wydarzenia

 

stat4u