ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Noc Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale 2017

.

nocmuzeum2017

Zachodzące słońce w piątkowy wieczór, 21 lipca 2017 roku przywitało Nas na Zamku w Pieskowej Skale. Tuż przed rozpoczęciem tegorocznej Nocy w Muzeum, o godzinie 20:00, wzgórze zamkowe zostało spowite przez mgły – o nastrój zadbała również aura, wspierając tym samym organizatorów wydarzenia: Zamek Królewski na Wawelu i Lokalną Grupę Działania „Jurajska Kraina”.

Licznie przybyłych gości powitały panie Ewa Mikołajska – Kierownik Zamku w Pieskowej Skale oraz Dorota Buczek – Prezes Zarządu LGD „Jurajska Kraina”. Otwarcie nocą zamkowych i muzealnych bram dla okolicznych mieszkańców oraz turystów daje niepowtarzalną możliwość doświadczyć atmosfery miejsca, poznawać jego historię i cieszyć się wakacjami. Specjalnie na tę okazję organizatorzy wybierają termin lipcowy – a nie majowy, jak większość muzeów – przekonani, że spotkanie z historią i sztuką na pieskoskalskim zamku będzie miało posmak wakacyjnej przygody.

W tym roku zamkowa noc rozpoczęła się na dziedzińcu zewnętrznym koncertem „Dobry Moment” w wykonaniu Beaty Paluch, aktorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Aktorce towarzyszył zespół w składzie: Walentyn Dubrowskij – fortepian, Michał Półtorak – skrzypce, Renata Borucka – skrzypce, Magdalena Pluta – wiolonczela, Marek Lewandowski – kontrabas. Po koncercie uczestnicy przystąpili do zwiedzania ekspozycji „Przemiany stylowe w sztuce od średniowiecza do Dwudziestolecia Międzywojennego”. Grupy oprowadzali przewodnicy, a tym, którzy oczekiwali na wejście czas umilały pokazy tańca dawnego w wykonaniu Szkoły Tańca Jean Austin. Wielu gości, którym udzieliła się aura zamkowych murów, we wspaniałej scenerii – gra światła i cienia spowitego półmrokiem zewnętrznego dziedzińca, przyłączyli się do historycznych pląsów.

Przez cały czas trwania Nocy w Muzeum, Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” towarzyszyła uczestnikom, promując Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Najmłodsi otrzymywali liczne gadżety, a dorośli chętnie korzystali z doradztwa nt. możliwości pozyskania funduszy unijnych.

Fotogaleria z wydarzenia