ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacje z wydarzeń

Kategoria:

relacja wieczorniepodleglosci2017W piątek, 10 listopada 2017 roku spotkaliśmy się na Wieczorze Niepodległości w Jerzmanowicach, w gościnnych progach Chochołowego Dworu państwa Anny i Witolda Chochół. Wydarzenie, którego partnerem jest Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” cieszy się dużym zainteresowanie wśród mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia. Każdego roku przybywa także wielu gości spoza obszaru gminy, aby wspólnie świętować kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odśpiewać pieśni patriotyczne.

Tegoroczne spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza – sportowa rozpoczęła się o godzinie 9:00. Młodzież szkolna wystartowała w III Biegu Niepodległościowym o puchar wójta gminy. Trasa biegu przebiegała malowniczymi ścieżkami Jerzmanowic, a start i meta zlokalizowana została w ogrodzie Chochołowy Dwór. O tej samej porze rozpoczęły się rozgrywki III Turnieju Szachowego o puchar wójta gminy w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach. Po zakończeniu zmagań, o godz. 18:00 rozpoczęła się część artystyczna w siedzibie Chochołowego Dworu w Jerzmanowicach.

Kategoria:

relacja biegniepodleglosci201712 listopada 2017 roku Lokalna Grupa Działania "Jurajska Kraina" jako partner wydarzenia uczestniczyła w Biegu Niepodległości 2017 organizowanym przez dwie gminy członkowskie Iwanowice i Słomniki. Całe przedsięwzięcie odbyło się na terenie kompleksu leśnego Goszcza-Polanowice (dojazd od strony miejscowości Zalesie). Celem wydarzenia była popularyzacja biegania jako formy rekreacji fizycznej, propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej, integracja środowiska biegowego, promocja leśnych terenów Gminy Iwanowice oraz Gminy Słomniki oraz uczczenie Święta Niepodległości. 

Zarówno jesienna aura jak i sami uczestnicy dopisali. Bieg odbył się na dwóch dystansach - czterech kilometrów (marszobieg rodzinny) i dziesięciu kilometrów (bieg główny). Obie trasy poprowadzone zostały leśnymi ścieżkami przez malowniczy kompleks Goszcza-Polanowice. Warto nadmienić, że lokalizacja nie była przypadkowa. Jest to teren chętnie wykorzystywany do aktywnego wypoczynku przez mieszkańców pobliskich miejscowości, ale też często odwiedzają go turyści z pobliskiej aglomeracji krakowskiej. Na terenie kompleksu utworzony został przez LGD "Jurajska Kraina" Nordic Walking Park Słomniki w ramach projektu współpracy.

Kategoria:

festiwalnietoperzy relacja2017

Festiwal Nietoperzy, który odbył się 16 września 2017 roku, to pierwsze tego typu wydarzenie naukowe, kulturowe, artystyczne i rekreacyjne organizowane na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Pomysłodawcą i organizatorem wiodącym było Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. W ramach festiwalu zorganizowano trzy panele: naukowy podczas którego poruszono temat ochrony nietoperzy, budowy geologicznej regionu krakowskiego, nietoperza w sztuce, artystyczny z warsztatami ceramicznymi i plenerem malarskim oraz zwiedzaniem kościoła w Racławicach, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i rekreacyjny ze zwiedzaniem jaskiń w Dolinie Będkowskiej i Jaskini Nietoperzowej, zjazdem na tyrolce, wspinaczką pod Dupą Słonia oraz konkursem kulinarnym. Łącznie w Festiwalu wzięło udział blisko trzysta osób.

Kategoria:

dozynki relacja2017

Ostatnia niedziela sierpnia upłynęła w Sułoszowej na Powiatowo - Gminno - Parafialnych Dożynkach 2017, których obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mszy przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Leszek Kołczyk. Homilię wygłosił z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który nawiązując do słów św. brata Alberta – „Powinno się być dobrym jak chleb”, przytoczył historię jego życia i poświęcenia dla drugiego człowieka. Po mszy świętej wszystkie grupy sformowały korowód dożynkowy, który w rytm marszy granych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Sułoszowej przeszedł na plac obok Centrum Kultury, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe.

Kategoria:

swietoczekolady relacja2017„Już czas, to czas, to czas na zabawę, już czas (…)” – tak w sobotnie popołudnie, 26 sierpnia 2017 roku, aktorzy Teatru Kultureska zachęcali do zabawy.

To prawdziwy pociąg do muzyki, który zatrzymał się na stacji Słomniki! Piknik rodzinny, gry i zabawy, czyli Święto Czekolady z Orzechami, zapoczątkowało (po)ciąg wydarzeń.

Atrakcje, jakie przygotowało Centrum Kultury w Słomnikach przy współudziale Lokalnej Grupy Działania „Jurajska Kraina” pozwoliło najmłodszym w pełni spożytkować energię poprzez ruch i zabawę.

stat4u