ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Ostańce Jerzmanowickie

.

ostance jerzmanowice

Pojedyncze skały wapienne oraz grupy skał znajdujące się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej pomiędzy Doliną Będkowską i Doliną Szklarki, należącymi do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Są to tereny wsi Jerzmanowice.

Większość z tych skał to ostańce wierzchowinowe, wznoszące się ponad otaczający teren od kilku do ok. 20 metrów. Mają fantastyczne kształty i zwykle przynajmniej część ścian bardzo stromych. Do skał tych należą m.in. Ostry Kamień, Grodzisko, Wyjżoł (Skała 502), Wielka Skała, Skała Łaziska, Łysa Skała (Fiala), Jedlina, Sikorka, Psiklatka, Kozia Skała, Cielęca Skała, Słoneczne Skały, Witkowe Skały.

W ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestucjąca w obszary wiejskie" PROW 2007-2013 powstały Publikacje informacyjne promujace turystyke wspinaczkową w Jurajskiej Krainie. Skałoplany opracowane zostały w ramach działania którego Beneficjentem jest WSPINKA.ORG

OSTRY KAMIEŃ, zwany też Kapucynem – ostaniec wierzchowinowy w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Znajduje się w odległości ok. 900 m na południe od drogi krajowej nr 94. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i posiada charakterystyczny, ostro zakończony wierzchołek. Wznosi się na wysokość 502 m n.p.m. i udostępniony jest do wspinaczki skałkowej.

GRODZISKO, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502, Wyjżołem – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w miejscowości Jerzmanowice w odległości ok. 1 km na południe od drogi krajowej nr 94. Na skale znajduje się słup betonowy - polski znak topograficzny . Dawne pomiary geodezyjne z początku XX w. określiły wysokość skały na 502 m n.p.m., stąd dawna nazwa wzgórze 502. Według nowszych pomiarów z początku lat 90. wysokość skały wynosi 513 m n.p.m. Wzniesienie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów, wznosi się wśród pól uprawnych i nieużytków, jest niezalesione i roztaczają się z niego szerokie widoki. Oglądać można usłaną ostańcami Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, widać Kraków, Garb Tenczyński, Karpaty, a przy bardzo dobrej widoczności nawet Tatry. Od wschodniej strony można wejść na jej wierzchołek bez większych trudności. Stromo podcięte ściany północno-zachodnie, tzw. Duży Mur udostępnione są do wspinaczki skałkowej.

SŁONECZNE SKAŁY to grupa ostańców w skład której wchodzą następujące skały: Sokołowe Skały, Ogrodzieniec i Ostatnia. Słoneczne Skały rozrzucone są na niewielkim wzniesieniu nad zboczem górnego odcinka Doliny Szklarki. Skały oddalone są 2 kilometry od drogi Kraków - Olkusz. Skały nie są zalesione, a wapień jest umiarkowanie wyślizgany. Kilkadziesiąt obitych dróg wspinaczkowych oferuje ciekawe wspinanie w skali od III+ do VI.5

WITKOWE SKAŁY to grupa skalna położona w górnym odcinku Doliny Szklarki w okolicach wsi Jerzmanowice, około 3 kilimetrów od drogi Kraków - Olkusz w kierunku Szklar. Zwarta grupa skał składa się z 5 ostańców i dwóch skał wrośniętych w zbocze. Wysokość skał dochodzi do 20 metrów. Drogi w większości łatwe, dobre dla początkujących wspinaczy.

PSIKLATKA to mur skalny położony niecałe 200 metrów od trasy Kraków - Olkusz, opadajacy na południowo - zachodnią stronę niewysokiego, zalesionego wzniesienia. Od strony południowej bezpośrednio do skał przylega teren prywatny na którym znajduje się część skał. Właściciele nie zezwalają na nich się wspinać. Wolno się tylk wspinać w dwóch sektorach: Psi Płot i na zachodniej ścianie Psiego Filara. Drogi w tych sektorach prowadzą połogimi, łatwymi ścianami o niewygórowanych trudnościach.

ŁYSE SKAŁY znajdują się w górnym odcinku Doliny Szklarki na południu wierzchowiny, około 200 metrów za Witkowymi Skałami. Najokazalszym ostańcem w tej grupie jest skała Łysa. Jej 20 metrowe ściany górują nad otaczającym je lasem. Średniozaawansowani wspinacze powinni mieć dużo radości ze wspinu w środkowej części mury skały Łysa.

RACUCH to skała o wysokości do 15 metrów o zachodniej i zachodnio-północnej wystawie. Znajduje się w bocznej dolince rozcinającej wschodnie zbocze Doliny Racławki, blisko centrum wsi Racławice. Na skale jest przygotowanych 18 dróg, topo do znalezienia w internecie.

Źródło: gmina Jerzmanowice-Przeginia

Kategoria: