ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Wizyta studyjna menadżerów Lokalnych Grup Działania z Mołdawii

.

relacja wizytastudyjnamoldawia2018Czwartek 26 lipca powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Sprzyjająca aura była zapowiedzią dobrego dnia, jaki nas czekał. Tego dnia Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” miała przyjemność gościć grupę menedżerów Lokalnych Grup Działania z Mołdawii. Grupa ta, podczas 5-dniowego pobytu, odwiedzała najciekawsze miejsca i lokalne grupy w Małopolsce.

Na początek wizyty zaprosiliśmy naszych gości do Pieskowej Skały, aby pokazać symboliczny fragment najpiękniejszych miejsc Jurajskiej Krainy. Po krótkim zwiedzaniu ekspozycji zamkowej udaliśmy się pieszo do gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez członka naszego stowarzyszenia, pana Mirosława Glanowskiego.

Spacer urokliwą trasą do Nordic walking, wytyczoną przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu współpracy, był okazją do dalszych rozmów, wymiany doświadczeń, odpowiedzi na pytania naszych gości. 

Grupę 25 członków mołdawskich lokalnych grup zainteresowały nasze doświadczenia praktyczne, związane z tworzeniem stowarzyszenia i budowaniem jego potencjału oraz tożsamości w społeczności lokalnej. Nas również bardzo ciekawiło, w jaki sposób lokalne grupy są tworzone u naszych gości. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, że w Mołdawii podejście Leader jest obecnie wdrażane jako program pilotażowy. Tworzone są ramy prawne, które w przyszłości pozwolą na rejestrację lokalnych grup. 11 lokalnych grup, których przedstawiciele odwiedzili „Jurajską Krainę”, powstały w 2017 roku, mają już napisane Lokalne Strategie Rozwoju i przeprowadzają pierwsze konkursy rozwojowe.

Naszych gości zatem interesowało, jakie były nasze początki, proces rejestracji stowarzyszenia, tworzenie dokumentacji, zachęcenie przedstawicieli społeczności lokalnej do działania. Dla nas była to okazja do odświeżenia wspomnień, bo przecież minęło już 11 lat naszej działalności. Na miejscu także pan Glanowski opowiedział o swoich doświadczeniach w Jurajskiej Krainie i o początkach działalności. Posileni zimnymi napojami i ugoszczeni ciastem domowej roboty wyruszyliśmy do kolejnego miejsca zaplanowanego w programie wizyty, którym była restauracja Vitalia w Skale. Tam przygotowaliśmy dla naszych gości prezentację, która miała na celu przybliżenie Jurajskiej Krainy, terenu na którym działamy, charakterystyki naszych gmin członkowskich, opowiedzenie o osobach tworzących nasze stowarzyszenie, działalności Biura. Była także okazja do omówienia realizowanych przez nas konkursów i projektów, które dzięki współfinansowaniu Jurajskiej Krainy zostały zrealizowane.

W kolejnej części spotkania zaprosiliśmy naszych gości do degustacji lokalnej kuchni. Na stole nie mogło zabraknąć m.in. charakterystycznych dla Skały łojoków z rosołem. Natomiast goście zaprezentowali nam wyborne wina, z których słynie ich kraj. W związku z tym, ostatnim punktem pobytu w Jurajskiej Krainie była wizyta w winnicy Krokoszówka Górska w Smardzowicach. Tam nasi goście mogli dowiedzieć się jak wygląda uprawa winogron i poznać jakość wina wytwarzanego w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wizyta dobiegła końca, trudno było rozstać się osobami w tak podobny sposób jak my zaangażowanymi w sprawy lokalnej społeczności. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, wzajemnej inspiracji do poszukiwania dalszych dróg rozwoju, jak również do nawiązania współpracy. Niezwykle ucieszyła i wzruszyła nas deklaracja podpisania memorandum o współpracy, która padła od pani Viorici Mamaliga, która jest menedżerem Lokalnej Grupy Działania „Plaiul Codrilor”. Prezes Jurajskiej Krainy wyraziła podziękowanie i zadeklarowała, że przekaże propozycję sformalizowania współpracy Zarządowi.

Miło nam było poznać przedstawicieli wszystkich Lokalnych Grup Działania z Mołdawii oraz przedstawicieli organizatora tego wyjazdu: Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która w Kiszyniowie (stolicy Mołdawii) prowadzi Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Serdeczne podziękowania za organizację i przebieg wizyty kierujemy do pań Anny Miodyńskiej i Mariny Albu oraz do pana Tomasza Horbowskiego. Jesteśmy pod wrażeniem serdeczności, życzliwości, profesjonalizmu oraz pasji do działania wszystkich poznanych osób. Cieszymy się z wymiany doświadczeń i mamy nadzieję, że ta wizyta była zapoczątkowaniem naszej dalszej współpracy.

Fotorelacja z wydarzenia