jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:
Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

gmina Sułoszowa

Gmina Sułoszowa położona jest w północno-zachodniej części powiatu krakowskiego – ok. 35 km od Krakowa. W jej skład wchodzą jedynie trzy miejscowości – złożona z trzech sołectw Sułoszowa oraz Wola Kalinowska i Wielmoża. Zabudowa Sułoszowej stanowi przykład typowego układu urbanistycznego dla polskiej wsi, czyli tzw. ulicówki. Wyjątkowe jest to, że jej długość wynosi ok. 10 km. Czyni to z Sułoszowej jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce.

Większość obszaru gminy położona jest w górnym odcinku malowniczej Doliny Prądnika, który we wsi Sułoszowa ma swoje źródło i tworzy ogromny wąwóz w jurajskich wapieniach. Dolina Prądnika gęsto usiana jest fantazyjnymi formami krasowymi. Wiele z nich znajduje się na terenie gminy Sułoszowa, co decyduje o jej wysokich walorach krajobrazowych, sprzyjających rozwojowi turystyki. Większa część gminy leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, a jej fragment – Pieskowa Skała – stanowi północną część Parku. Warto podkreślić, że zamek w Pieskowej Skale, jak również sąsiadująca z nim Maczuga Herkulesa, to chętnie wybierane miejsca weekendowych wypadów dla mieszkańców Krakowa i Śląska.

Sułoszowa jest gminą typowo wiejską z prężnie rozwijającym się sektorem usług turystycznych, ściśle powiązanych z jej walorami krajobrazowymi. Sprzyja temu zarówno dobre skomunikowanie gminy, przez którą przebiegają fragmenty dwóch dróg wojewódzkich, jak i systematyczny rozwój infrastruktury – w tym także infrastruktury turystycznej.

Więcej na: www.suloszowa.pl

 

herb_2 Urząd Gminy Sułoszowa
32-045 Sułoszowa I 80
tel. 12 389 60 28, fax. 12 389 60 28 wew. 29e-mail: gmina@suloszowa.pl
www.suloszowa.pl
sułoszowa

 

 Zobacz galerię…

 

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress