jurajska kraina telefon +48 12 380 10 61
mapa strony MAPA STRONY

Gmina Skała

Gmina Skała położona jest w północnej części powiatu krakowskiego. Znajduje się w odległości ok. 21 km od Krakowa, 24 km na wschód od Olkusza i 20 km na południe od Wolbromia. Posiada charakter rolno-turystyczny. Leżąc w południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej obejmuje swym zasięgiem część terenu Ojcowskiego Parku Narodowego i Jurajskich Parków Krajobrazowych. Cały obszar gminy charakteryzuje się wspaniałymi walorami widokowymi i przyrodniczymi, wyróżniając się szczególnym urozmaiceniem krajobrazu, bogactwem przyrody i znaczną wartością obiektów historycznych. Rocznie przybywa tu ponad 500 tysięcy turystów. Przebiegające przez gminę Skała sieci dróg łączą południową część kraju z województwem śląskim, świętokrzyskim i dalszymi.

Charakterystycznym elementem krajobrazu gminy są liczne zjawiska krasowe – jaskinie, bramy, iglice. Jest to spowodowane występowaniem na tym terenie skał wapiennych z okresu kredy i jury (obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej). Przez gminę przebiegają popularne szlaki turystyczne: „Szlak Orlich Gniazd” z Krakowa, „Szlak Warowni Jurajskich” z Rudawy oraz „Szlak Dolinek Jurajskich” z Krzeszowic. Na terenie gminy znajduje się 21 obiektów wpisanych do rejestru zabytków i 45 stanowisk archeologicznych.

Położenie gminy w sąsiedztwie Krakowa sprawia, że obszary inwestycyjne na tym terenie są potencjalnie bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Gmina przyciąga też nowych mieszkańców, co stało się zauważalne szczególnie w ostatnich latach. Dominującym sektorem w gospodarce gminy Skała jest rolnictwo, jednak od lat na stałym poziomie utrzymuje się dynamika przyrostu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Szansą na wzrost rozwoju przedsiębiorczości w gminie jest inwestycja dotycząca utworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej w Skale. Realizacja projektu nabrała tempa, gdyż dzięki aktywności władz gminy Skała zostały pozyskane środki na sfinansowanie tego tak ważnego dla dalszego rozwoju Gminy przedsięwzięcia. Na realizację zadania gmina pozyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Więcej na: www.skala.pl

 

herb_3 Urząd Miasta i Gminy w Skale
32-043 Skała, Rynek 29
tel. 12 389 10 98; 12 389 10 06
e-mail: skala@skala.pl
www.skala.pl
skała

 

 

Zobacz galerię

 

 

 

Instytucje

instytucje_arimr instytucje_malsiec instytucje_minrol logo_gw logo_unia logo_fapa_ok

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress